Zasáhne El Nino Starbucks? Co na to Goldman Sachs?

Šálek kávy bude možná brzy dražší. Důvod? Pravděpodobně nejhorší El Nino – klimatický fenomén, který bude mít vliv na výnosy plodin jako káva, kakao… Podle Goldman Sachs se tak zvýší náklady na vstupy pro firmy jako Starbucks, Keurig Green Mountain, Dunkin‚ Brands Group nebo JM Smucker. Dopad se nedostaví hned,  ale bude pravděpodobně odložen z důvodu zajištění a bude se lišit společnost od společnosti.

Starbucks má díky své oceňovací síle nejlepší pozici na to podobnou situaci ustát. To neplatí pro spolčenost Keurig Green Mountain, která čelí daleko většímu riziku zvýšení hospodářské soutěže na trhu s kávou, míní Goldman Sachs. Banka má pro Starbucks „Buy call“. Pro zbylé společnosti pak „Neutral“.

Káva je tak společně s kakaem komoditou, u kterých budeme velmi pravděpodobně svědky růstu ceny. Singapurská společnost Olam International minulý týden poznamenala, že jsou jak káva, tak kakao podhodnoceny. Nabídka zaostává za celosvětovou poptávkou. Výnosy z kávy navíc trpí deficitem produkce z minulého roku v důsledku sucha v Brazílii, největšího světového výrobce. „Máte-li nějaké peníze na investice, pravděpodobně byste chtěli zkusit investovat do kávy. Řekl bych, že v příštích 12 měsících bude káva jedna z nejsilnějších z hlediska návratu,“ poznamenal generální ředitel Olam International, Sunny Verghese.

Kakao je geopoliticky citlivá plodina. Dvě třetiny jeho produkce pochází ze západní Afriky a je také „podhodnoceno“ poznamenal Verghese. Olam International, jeden z předních světových zpracovatelů kakaa, prohlásil, že El Nino bude mít „významný vliv“ na tuto plodinu, zejména pak u předních producentů jako Pobřeží slonoviny či Ghana.

Futures na kakao jsou momentálně na londýnské burze na čtyřletých maximech, zejména kvůli obavám ze suchého počasí v Africe. Sucho v druhém hlavním regionu produkce kakaa – v jihovýchodní Asii rovněž úrodu ovlivní. „Myslíme si, že i zde je potenciál pro růst ceny v důsledku vývoje ceny plodiny v klíčových producentských zemích a v důsledku posílení potenciálního dopadu El Nino,“ dodal Verghese.

El Nino bude mít vliv také na produkci mléka a mléčných výrobků na Novém Zélandu. Tento klimatický jev bude mít významný vliv na růst trávy na pastvinách,  což zvýší dodávky z Evropské unie, které pomohou kompenzovat ztráty na straně nabídky, dodávají Goldmani.

Newsletter