Zastaví růst úrokových sazeb akciovou rally?

Předsedkyně americké centrální banky Janet Yellen letos uvedla, že v blízké době očekává růst úrokových sazeb. Po téměř desetiletém období monetární expanze, během něhož Fed zavedl takřka nulovou úroveň pro hlavní měnovou sazbu, se finanční instituce pomalu připravují na nové tržní prostředí. K prvnímu zvýšení sazeb by mělo dojít, jakmile budou inflační výhled i situace na trhu práce konzistentní s dlouhodobými cíli centrální banky. Guvernérka Yellen uvedla, že bude-li americká ekonomika dále sílit, bude přiměřené podniknout první krok ve směru zvyšování sazeb v určité fázi letošního roku. Futures kontrakty respektive jejich ceny naznačují, že investoři v tomto ohledu sázejí na prosinec 2015.

Držitelé amerických cenných papírů nyní bedlivě sledují jakékoli vyjádření představitelů Fedu, které by mohlo načasování růstu sazeb signalizovat. Tato zvýšená pozornost je hnána očekáváním v podobě poklesu cen akcií, které měly v posledních letech z extrémně uvolněných měnových podmínek prospěch. Sama guvernérka připustila pozitivní účinek nízkých sazeb na ceny aktiv.

Graf 1 v galerii ukazuje vývoj hlavní úrokové sazby Fedu

Index S&P 500 za posledních dvanáct měsíců vzrostl o 11,2 %, zatímco od začátku letošního roku jeho zisk činí 3,3 %. Býčí trend, který hnal tento index v posledních šesti letech výš, byl převážně způsoben právě politikou kvantitativního uvolňování. Blížící se růst sazeb by mohl být nepříznivý primárně pro dolarové investory, postoj Fedu v měnové politice by ovšem neměl ignorovat nikdo aktivně působící na finančních trzích.

Historie ukazuje, že pevnější měnová politika se odráží v horším vývoji cen akcií v krátkém období (3 měsíců). Nicméně, vyšším sazbám navzdory, akcie zpravidla rostou v dlouhém období (6 až 9 měsíců). Růst sazeb proto automaticky neznamená začátek medvědího trhu. Z toho vyplývá, že zvýšení úrokových sazeb není bezprostřední pohromou pro dlouhodobé investory. Přesto, všichni aktivní účastníci finančních trhů by měli mít na paměti, že Fed nikdy dříve nedržel sazby takto nízko po tak dlouhou dobu, což by mohlo do budoucna vést k relativně rizikovému prostředí.

Graf 2 v galerii ukazuje vývoj amerického akciového trhu

Newsletter