Závěr týdne na trzích: Nová maxima v USA, svěží dolar, umírnění na zlatě. CarMax +18 %

Americké akcie zakončily úspěšně vyznívající  týden mírným růstem, hlavní indexy dosáhly nových rekordních maxim. Investoři se při absenci nových dat z ekonomiky soustředili na kvartální reporty firem a vývoj v Iráku. Hlavní americké akciové indexy rostly v pátek šestým dnem v řadě.

Index DJIA odešel na víkend výš o 0,15 procenta na metě 16.947,08 b. a dosáhl nového závěrečného rekordu. Širší index Standard & Poor’s 500 stoupl o 0,17 procenta na 1962,87 bodu a na rekord se dostal už šestý den za sebou. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,20 procenta na čtrnáctileté maximum 4368,04 bodu.

Za celý týden Dow Jones získal jedno procento. S&P posílil o 1,4 procenta a zaznamenal svůj nejsilnější vzestup za dva měsíce. Index technologického trhu Nasdaq proti předchozímu pátku přidal 1,3 procenta a rostl pátý ze šesti posledních týdnů.

Akcie amerického maloobchodního prodejce ojetých automobilů CarMax v reakci na příznivé firemní výsledky vyskočily o 18 procent. Akcie softwarové společnosti Oracle naopak klesly o více než čtyři procenta po kvartálních číslech jasně za odhady.

Americkému dolaru se dařilo dobývání silnějších pozic s podporou růstu výnosů amerických vládních dluhopisů. Objevily se první náznaky alespoň nějaké produkce ropy v Iráku z dosud uzavřených facilit, v samém závěru týdne tak došlo k přeci jen zmírnění investic přicházejících do zlata či japonského jenu.

Euro k dolaru v závěru týdne vyčkává u 1,3600 EURUSD. Dolar k jenu posílil o dvě desetiny procenta, dolarový index vůči koši šesti nejobchodovanějších měn přidal neznatelně, za celý týden mírně ztratil. 

Newsletter