Závod o bilion amerických dolarů

Která firma dosáhne jako první hodnoty jednoho bilionu dolarů? V současné době se zdá, že titul favorita v pomyslném závodě drží obchodní gigant Amazon, jak to na základě odhadů banky Barclays uvedl server Fortune. Proč tomu tak je? A jaké další firmy jsou ve hře?

Cílové číslo je třináctimístné a mohli byste si za něj koupit neuvěřitelných 1,3 miliardy iPhonů 7 Plus, tedy telefonů značky Apple, která je nejčastěji považována za favorita dosažení tržní hodnoty jednoho bilionu amerických dolarů.

Britská banka Barclays však těmto odhadům nevěří a sází na jiného „koně“, kterým je Amazon. Firma sice nemá hodnotu ani poloviny této závratné částky, ale její tempo růstu nasvědčuje, že by ji mohla dosáhnout až nečekaně rychle. Akcie firmy rostly za poslední rok o zhruba 53 procent a v současnosti se obchodují za více než 906 dolarů, což je dosavadní maximum tohoto dynamického titulu.

Hitparáda tržeb tech firem: Kdo je vítězem 4Q?

„Dle našeho názoru je otázkou „kdy“, a ne „jestli“ se tak stane,“ uvedla ve svém dopise klientům Barclays. Vzápětí pak dodala, že se valuace firmy vyšplhala už na úctyhodných 432,7 miliard dolarů.

Amazon v loňském roce svými pozitivními výsledky ohromoval stálé investory a lákal ty nové. Prodeje firmy se vyšplhaly o 27 procent na 136 miliard dolarů a zisk se téměř ztrojnásobil na 2,4 miliardy dolarů. Pokud by největší e-commerce firma udržela toto tempo růstu, dosáhla by bilionového milníku téměř do dvou let.

Dynamika, kterou však akcie musí udržet, je extrémně vysoká. Titul by za něco více než dva roky musel dosáhnout 140% růstu. Trh je však v delším horizontu málokdy tak stabilní, stejně tak málo jsou investoři věrní.

Chcete se dostat po bok miliardářů?

Britská banka proto byla ve svém odhadu více konzervativní. Jejím pravděpodobnějším odhadem je, že by Amazon mohl do deseti let dosáhnout valuace 910 miliard dolarů, což je stále zhruba o deset procent méně, než potřebuje na zdolání magického milníku.

Internetový gigant však bude mít hodně těžké soupeře. Mezi nejčastěji citované patří Apple, Alphabet, Microsoft a Facebook. Jedním z černých koní soutěže je i technologicko-energetická firma Tesla.

Silicon Valley chtěla zlomit banky. Nyní s nimi spolupracuje

Tu do koše favoritů přihodil sám její zakladatel Elon Musk, když se v minulém roce snažil přesvědčit investory, že velká akvizice firmy SolarCity byla dobrým rozhodnutím. Jestli je to jen Muskův sen, nebo reálná šance nelze teď zodpovědět. Jisté je však to, že by hodnota firmy musela vzrůst o 2122 %. Současná valuace je totiž pouhých 45 miliard dolarů.

Aby Tesla překonala k roku 2027 favorizovaný Amazon, musela by v příštích deseti letech vykazoval růst 33 procent, a to jen za rok.

Newsletter