Zdražit Teslu, ulevit naftě. Dieselgate po Dánsku

Dánsko má v plánu zvýšit daně na elektromobily. Toto opatření by samozřejmě mělo vliv na jejich cenu a dopadlo by tedy například i na Teslu, která včera uvedla nový Model X. Cena elektromobilů by mohla vzrůst až trojnásobně. To ale není vše. Podle ustanovení v návrhu rozpočtu pro rok 2016 má Dánsko taktéž v plánu zrušit poplatky za znečištění u vozidel s naftovým motorem. Zvláštní ve vrcholící aféře dieselgate? Vláda tyto kroky hájí tím, že tato opatření pomohou podnikům ušetřit náklady a vytvoří nová pracovní místa.

Ačkoli svět momentálně nevěřícně kroutí hlavou nad skandálem s emisemi automobilky Volkswagen, Dánsko prosazuje politiku, které jde proti úsilí předchozí administrativy – směřovat spotřebitele k automobilům šetrným k životnímu prostředí.

 

#Volkswagen a kauza #dieselgate. O milionech „škodných“ na silnici a odhodlání Evropy uregulovat se k smrti. Zamyšlení hlavního ekonoma Roklen24 Lukáše Kovandy

Posted by Roklen24 on 28. září 2015

Marcus Asplund, profesor ekonomie na Kodaňské Business School, říká, že to nevyhnutelně povede k menšímu počtu prodejů elektromobilů, tedy i Tesly. Zároveň ale dodává, že současný daňový systém dával naopak konkurenční výhodu Tesle, třeba nad modely BMW 5s.

Dánsko by se tímto tahem dále odklánělo od politiky, kterou kdysi zavedly skandinávské země s cílem zaměřit pozornost na podporu obnovitelných zdrojů energie. Tří měsíce stará vláda začátkem září deklarovala, že opouští ambiciózní cíle týkající se emisí CO2 a také od plánů být do roku 2050 zemí bez fosilních paliv.

Tesla bojuje o své místo na slunci – nejen proti Applu

Využije Apple skandálu VW?

Změnou v zdanění automobilového průmyslu Dánsko plánuje zvýšit příjmy v rozpočtu až o 30 miliard korun. Ze zvýšení daně u elektromobilů očekává 450 milionů korun.

Podle posledních údajů Evropské asociace výrobců automobilů bylo v Dánsku během první poloviny roku 2015 prodáno celkem 1 240 elektromobilů, což je o 97 procent víc než v roce předchozím. Tesla Model S si upevnil roli dánského bestselleru.

V dánském obchodě brzy hotovostí nezaplatíte?

Podle dalších ustanovení obsažených v návrhu rozpočtu liberální vláda dále plánuje snížení takzvané NOx daně, které byly zavedeny předchozím kabinetem s cílem snížit znečištění. Podle ministerstva by měl tento krok v roce 2016 ušetřit podnikům odhadem 240 milionů korun. Výsledná ztráta příjmů do státní pokladny se rovná 0,04 procenta ročních příjmů, načasování těchto korků však v souvislosti se skandálem Volkswagenu může mít potenciálně daleko vyšší politické náklady.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter