Zdvižený prst ECB: Pozor na frexit!

Člen Výkonné rady Evropské centrální banky Benoit Coeure zasáhl do francouzské volební kampaně a varoval před plány na vystoupení Francie z eurozóny, které spřádá kandidátka na francouzského prezidenta Marine Le Penová.

Coeure odmítl její tvrzení, že euro žene nezaměstnanost ve Francii vzhůru a snižuje kupní sílu spotřebitelů. Pokud by Francie opustila měnovou unii, vzrostly by úroky, inflace a zadlužení, varoval Coeure podle serveru finanzen.net v rozhovoru pro list Le Parisien s tím, že by Francie zchudla naopak v případě „frexitu“.

Coeure se také vyjádřil k měnovému kurzu, když řekl, že evropské podniky nepotřebují žádné slabší euro. Kurz evropské měny je vzhledem k ekonomické situaci na „přiměřené úrovni“.

Coeure působil před příchodem do ECB na francouzském ministerstvu financí. Jeho intervence je vzácným zásahem člena Výkonné rady ECB do národní volební kampaně. Prezidentské volby ve Francii se konají za necelé tři měsíce. Podle průzkumů by v prvním kole mohla zvítězit právě vůdkyně krajně pravicové Národní fronty Le Penová, ve druhém kole by ale zřejmě nezískala potřebný počet hlasů pro vítězství.

Boj o prezidentství Francie: Le Penová a Macron vyložili své karty

Newsletter