Zelená volba Goldman Sachs: Tesla Motors

Top akciovou volbou Goldman Sachs v oblasti zelené energie je automobilka Tesla Motors. Zelená energie je téma, které je v tomto týdnu v souvislosti s pařížskými rozhovory o změnách klimatu a s tím jak se nejbohatší lidé světa zavazují investovat do čistých technologií v centru pozornosti.

Miliardy na zelenou energii – Konference o klimatu ONLINE

Elektrické a hybridní automobily, LED žárovky, sluneční a větrná energie přetváří globální odvětví a pro investory představuje novou příležitost, poznamenávají analytici Goldman Sachs. Tento trh má hodnotu až 600 miliard dolarů, dodávají. Investice do takovýchto odvětví bude záležitostí „vysokého rizika / vysokého výnosu“, zůstat však zcela mimo toto odvětví, je pro investory „stále více riskantní“, poznamenávají Goldmani. Společnosti, které investiční banka doporučuje, využívají konkurenčních výhod a jsou geograficky diverzifikované.

Banka vydala poznámku v reakci na pařížský klimatický summit, kde o změně klimatu diskutují desítky nejmocnějších lidí světa – včetně spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese, CEO Alibaby Jacka Ma, finančníka George Sorose, spoluzakladatele a generálního ředitel Facebooku Marka Zuckerberga či zakladatele a generálního ředitele Amazon.com Jeffa Bezose.

„Elektrické akumulátory Tesla jsou pro růst společnosti klíčové,“ poznamenávají analytici Goldman Sachs. Výrobce elektromobilů snížil jednotkové náklady na balení na polovinu a očekává se další pokles až na 150 dolarů na kWh. „Pro srovnání konkurenti Tesly používají lithium-iontové baterie, u kterých se v roce 2020 očekávají náklady okolo 250 dolarů na kWh,“ poznamenávají Goldmani.

Jaký bude podle Goldmanů rok 2016 pro akcie?

Mezi další tipy patří například společnost SolarEdge, která zlepšuje efektivitu solárních panelů. Meziročně zdvojnásobila svůj objem a Goldman očekává, že se tak bude dít i do budoucna. Spolu se ziskem většího podílu na trhu SolarEdge také diverzifikuje zákaznickou základnu i mimo USA. Další tipy viz galerie článku.

Podle analytiků banky vzroste do roku 2020 prodej elektrických a hybridních vozidel na 88 miliard dolarů a v roce 2025 na 244 miliard dolarů ze současných 12 miliard dolarů. Není náhoda, že jsou zelená auta, energie a osvětlení v čele nízkouhlíkové politiky. Výroba elektrické energie a doprava tvoří více než polovinu emisí oxidu uhličitého. Osvětlení spotřebuje 15 až 20 procent elektřiny. 

Newsletter