Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Zelené úterý v Praze ovládala Erste +3,5 %

Český trh uzavřel nakonec silnější o 1,4 %, když se kupci v Česku inspirovali růstem akcií na vyspělých trzích. Banky měly poměrně slušnou výkonnost, hlavně akcie Erste Bank si připsaly velice pěkný zisk 3,5 % a zavřely výrazně nad hranicí 500 korun. Komerční banka se pohybovala směrem vzhůru v souladu s bankovním sektorem západní Evropy, ale její výkonnost +1 % byla spíše slabší ve srovnání s růstem evropského bankovního sektoru, jenž dnes přidává 3 %. I ČEZ si dnes polepšil, a to i přes stále nízké ceny elektrické energie v Německu. Ta se stále obchoduje velmi blízko svých historických minim pod 34 EUR za megawatt hodinu. Celkový zobchodovaný objem 36 milionu dolarů je stále mírně nadprůměrný.

Maďarské akcie se obchodují také v kladných číslech, index BUX přidává +0,85 %, když obě hlavní emise – OTP a MOL rostou v průměru o 1,75 %, zatímco Richter klesá o 0,3 % po snížení doporučení od Barclays.

Polský index WIG20 roste o +1,6 % díky rally na bankovních domech, PKO BP i PEKAO rostou momentálně o 2,7 % a například energetika ENEA dnes vystřelila o více než 3,5 %.

Newsletter