Zeman se s Merkelovou v názoru na migraci neshodli, kvůli kvótám

Prezident Miloš Zeman se při jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na Pražském hradě neshodl v názoru na migraci. Zeman především odmítl návrh na kvóty, které by zajistily rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie. Prezident s kancléřkou mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie, mezi jehož příčiny podle Zemana patří mimo jiné bruselská byrokracie.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že se Zeman s Merkelovou neshodli v otázce migrace, zejména z islámských zemí. „Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl Ovčáček.

 

 

Možnost přijetí kvót pro rozdělování uprchlíků mezi země EU už dříve na tiskové konferenci s Merkelovou odmítl premiér Bohuslav Sobotka. Kancléřka uvedla, že si je vědoma rozdílných názorů v této otázce, ve většině ostatních aspektů uprchlické krize se ale podle ní Praha a Berlín shodují.

Angela Merkelová v Česku: Shodneme se, ale…

Při slavnostním přivítání Zeman Merkelovou německy pozdravil, ona mu česky odpověděla. Předal kancléřce květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident také Merkelové jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, jak uvedl na twitteru Ovčáček.

 

 

První část schůzky na Hradě se uskutečnila jen mezi Zemanem a Merkelovou, poté se k rozhovorům připojila delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Merkelová přiletěla do Prahy dnes odpoledne. Nejprve se setkala s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), následovala návštěva návštěva ČVUT a zastávka ve Strahovském klášteře, kde si prohlédla knihovnu a podepsala do pamětní knihy. Po návštěvě Hradu je na řadě slavnostní večeře, po které kancléřka odletí zpět do Německa.

Newsletter