Žena z Wall Street. Bojuje její fond o přežití?

(Aktualizováno 22.12. 11:43) Hedge fond známé analytičky Meredith Whitney je podle zdrojů v problémech. Fond Kenbelle Capital údajně opustili dva vrcholní manažeři – spoluzakladatel Stephen Schwartz a finanční ředitel Andrew Turchin. Zdroje Bloomberg navíc uvedly, že největší investor fondu – skupina spojená se společností BlueCrest Capital Management, opakovaně žádala o stažení své investice do Kebelle Capital.

Kenbelle investuje do amerického akciového trhu, dosud s ročními výnosy 12 až 17 procent. Jeho součást American Revival Fund ale podle červencového dopisu investorům ztratil v první polovině 4,7 procenta. Agentura Bloomberg uvádí, že fond byl prodělečný v osmi z posledních jedenácti měsíců, přičemž výnosy ve zbylých měsících dosazovaly v průměru procenta.

Jméno Meredith Whitney se stalo na trhu známé poté, co jako bankovní analytička finanční společnosti Oppenheimer správně předpověděla, že zhoršující se finanční situace Citigroup donutí banku v roce 2007 ke snížení dividend, a následně (už s méně úspěšnou predikcí) několikrát bila na poplach před zadlužením jednotlivých států USA a hrozbou hromadných defaultů států a měst v řádu až stovek miliard dolarů. Její předpověď obřích ztrát plynoucích z toxických aktiv na hypotečním trhu nicméně analytičce zajistila obdiv finančního světa. Whitney byla během krize prohlášena časopisem Time za jednu z nejvlivnějších osobností na světě, Fortune ji zařadil mezi padesátku nejvlivnějších žen v byznysu.

Rok 2014 byl pro americké hedge fondy dalším rokem slabších výnosů. Ten v průměru za období leden až listopad dosáhl 2 procent, což je nejhorší výkonnost od roku 2011. Počet fondů, které tlak trhu neustály a skončily, do letošního září vzrostl na 661. Naproti tomu, objem aktiv v hedge fondech letos narostl, k říjnu o 190 miliard dolarů.

Deset investičních rad od těch nejpovolanějších

Newsletter