Žhavé technologie – americké celebrity rozšiřují řady investorů

Tato konference je známá jako nejprestižnější mezinárodní technologická událost v Evropě. Někteří z nás tuto akci mohou vnímat pouze jako shromáždění podivínů a počítačových maniaků, ale ve skutečnosti se jedná o sjezd špičky v internetovém podnikání.

Bez ohledu na velikost, start-upy zamířily do irského Dublinu, s cílem uvést svou společnost na trh a zároveň případně najít potencionální investory. Mnozí z nich přiletěli na summit dokonce až ze Silicon Valley.

Zástupci několika start-upů se ve vyjádření pro stanici CNBC shodli, že nyní je ideální čas pro začínající podnikatele, protože hospodářský pokles je příležitostí pro inteligentní jedince, aby se spojili a vymysleli způsoby, jak pomoci lidem, na něž doléhá pomalost oživení v Evropě.

Ale i přesto, že podnikatelský duch v Evropě se zdá být příznivý, neznamená to, že starý kontinent je místem pro snadné vybudování firmy. CEO britského start-upu Hassle.com připouští, že i přes velký zájem začínajících podnikatelů je získání kapitálu v Evropě náročné.

Celebrity v Dublinu

Newyorští investoři, kteří hledají zajímavé projekty pro investici vlastních prostředků, pro CNBC potvrdili svůj zájem realizovat se na evropské scéně, nicméně jsou opatrní vzhledem k nedostatku informací o evropských spotřebitelích.

Mnoho start-upů potvrdilo své odhodlání expandovat napříč Evropou, včetně on-line služby pro rezervaci hotelů, jako je například HotelTonight, a aplikace YPlan. Konkrétně aplikaci YPlan dopomohl k popularitě mimo jiné i herec Ashton Kutcher. Její zakladatel a CEO Rytis Vitkauskas řekl, že Ashton Kutcher a jeho snoubenka Mila Kunis použili YPlan během svého pobytu v Londýně a byli nadmíru spokojeni. Právě Kutcher, je jednou z prvních hollywoodských celebrit, které se rozhodly investovat do technologií. Od té doby se k němu připojili například Pharrell Williams, Selena Gomez nebo Justin Bieber.

Během Web Summitu o vlastních investicích pro stanici CNBC promluvil i profesionální skateboardista Tony Hawk. Ten již investoval do společnosti Blue Bottle a Nestu. Právě společnost Nest byla koupena za více než 3 miliardy dolarů internetovým gigantem Google. Zároveň také prozradil, že se ohledně investic neradil s finančními poradci, ale pouze požádal o radu několik svých vysoce postavených přátel. Tony Hawk však nebyl jedinou celebritou, která upoutala pozornost návštěvníků summitu. Na jevišti se objevila i hvězda amerického seriálu Entourage, herec Adrian Grenier. Ten mluvil především o budoucnosti hudby a start-upu Wreckroom, inkubátoru pro začínající umělce, do kterého sám investoval.

Otázkou tak zůstává – jsou tyto celebrity dostatečně chytré na investice do start-upů?

(Zdroj: CNBC)

Newsletter