Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Žije i u vás doma. Otec fenoménu IKEA

Švédský magnát Ingvar Kamprad je již více než 70 let hlavní postavou ve vedení jednoho z největších světových obchodů s nábytkem. Většina lidí z pojmů „Švédsko“ a „nábytek“ správně odtuší, že tento byznysmen je “otcem“ velmi populárního řetězce IKEA.

S čistým jměním 48,1 miliardy dolarů se dnes Kamprad řadí mezi nejbohatší miliardáře, kteří „se vypracovali sami“. Neusnul ale na vavřínech a i přes svůj globální úspěch zůstává směle inovativní a dál razí cestu jednoduchosti i svěžího nápadu.

Od skromných začátků, kdy jako malé dítě prodával vánoční tretky svým sousedům, až po nábytkářské impérium, jehož značku najdete dnes téměř v každé domácnosti. Kudy vedla cesta Švéda až k roli majitele společnosti dosahující hodnoty 11,8 miliardy dolarů?

Kamprad se narodil na jihu Švédska v roce 1926 a již ve věku 5 let se v něm probudil duch obchodníka, když začal ve svém okolí prodávat zápalky. V 10 letech už jezdil na kole po okolí a prodával vánoční ozdoby, ryby anebo tužky.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

V mladém věku byl zapojen do nacistického hnutí mládeže, ovlivněn svou německou babičkou, která byla velkou obdivovatelkou Adolfa Hitlera. Později tuto účast popsal jako „největší chybu svého života“ a dokonce napsal dopis svým židovským zaměstnancům, ve kterém je žádal o odpuštění.

V sedmnácti letech dostal od otce peněžní odměnu za výborné výsledky ve škole, kterých dosahoval i navzdory své dyslexii. Tyto peníze použil k založení společnosti IKEA v roce 1943, kde zpočátku neprodával nábytek, ale jen menší doplňky do domácnosti, jako například obrazové rámy. Trvalo pět let, než IKEA představila mezi svými produkty i nábytek.

Jméno společnosti IKEA, je zkratka pro iniciály jeho jména (Ingvar) a příjmení (Kamprad), plus iniciály jmen rodinné farmy, kde se narodil (Elmtaryd), a nejbližší vesnice (Agunnaryd).

Revoluční metoda

V roce 1956 se Kamprad postaral o revoluci na trhu s nábytkem, zavedením tzv. „flatpacking“ metody, která je nyní pro IKEU charakteristickým rysem. Tato metoda totiž snižuje náklady tím, že nechává sestavování zakoupeného nábytku na spotřebitelích.

V roce 1973 Kamprad učinil velmi nepopulární krok a přestěhoval ředitelství firmy ze Švédska do Kodaně. Pro tento krok se rozhodl, aby se vyhnul nepříznivým daňovým podmínkám. Sebe a svou rodinu také přestěhoval a to do Švýcarska, což bylo také na protest zvyšování daní ve Švédsku. Společnost nyní sídlí v Nizozemsku a Kamprad se od té doby vrátil do rodného Švédska.

Je otcem jedné adoptované dcery a tří biologických synů – Petra, Jonase a Mathiase. Ti mají ve společnosti neuvěřitelný vliv, díky vytváření dlouhodobé strategie a celkové vize. V roce 2013, po odstoupení Kamprada, byl nejmladší syn Mathias jmenován předsedou Inter IKEA Holding Spa, což je společnost, která ovládá Inter IKEA Group a provozuje franšízy po celém světě.

„Burza není nic pro nás“

Ohledně případného IPO firmy se Kamprad vyjádřil následovně: „Rozhodl jsem se, že akciový trh není řešením pro IKEU. Věděl jsem, že jen dlouhodobá perspektiva může zabezpečit naše plány na růst a nechtěl jsem, aby se IKEA stala závislá na finančních institucích.“

Kamprad je známý svou neuvěřitelnou skromností. Údajně dává přednost létání ekonomickou třídou, pobytům v levných hotelech a již dvě desetiletí řídí jedno a to samé Volvo.

V současné době má IKEA 370 obchodů v 47 zemích. IKEA Food Service v minulém roce dosahovala tržeb v hodnotě zhruba 1,8 miliardy dolarů. Každý obchod IKEA má bistro, které nabízí jídlo z Kampradova rodného Švédska, jakožto i výběr lokálních oblíbených jídel. Velmi populární švédské masové kuličky a dezert v podobě vaflí jsou k dispozic i v internetovém obchodě firmy.

Poté, co strávil 40 let ve Švýcarsku budováním společnosti globálního dosahu, jakou je IKEA dnes, se v roce 2013 vrátil do svého rodného města ve Švédsku. Pro tento krok se rozhodl především proto, aby byl po smrti své manželky blíže své rodině a přátelům.

Kamprad dodnes figuruje ve struktuře společnosti jakožto seniorní poradce a je zároveň osobou s hlavními rozhodovacími právy a to navzdory roli jeho syna Mathiase jakožto předsedy. Kamprad oslavil letos v březnu 89 let a přesto smetl ze stolu zprávy o jeho odchodu ze společnosti. Spekulovalo se, že se stáhne a přenechá již plně vedení svým třem synům. On však prohlásil: „Já mám tolik věcí na práci, že nestíhám ani zemřít.“

Newsletter