Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Zima pomohla ropě, boj Apple o letošní zisk Wall Street

AKTUALIZOVÁNO: Americké akcie dnes výrazně zpevnily. Trojice stěžejních indexů získala více než jedno procento. Trh táhl vzhůru zejména obnovený růst cen ropy, který zvedl akcie ropných koncernů. Wall Street podpořil i silný nárůst akcií technologických společností Apple a Amazon. Apple má jeden a půl obchodního dne na to, aby odmazal ztrátu jeden a půl procenta, kterou zaznamenává za celý letošní rok.

Dow Jonesův úzký index blue chips uzavřel obchodování růstem o 1,10 procenta na 17.720,98 bodu, proti počátku roku je ale stále mírně slabší. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,06 procenta na 2078,36 bodu a jeho celoroční výkon se díky tomu přehoupl do mírného zisku. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel s přírůstkem 1,33 procenta na 5107,94 bodu a v letošním roce má k dobru asi osm procent.

Světové ceny ropy dnes díky příchodu studenějšího počasí do Evropy a do Severní Ameriky smazaly pondělní tříprocentní ztráty. Dražší ropa podpořila akcie největších těžařských společností Chevron a Exxon Mobil.

Trh vedly vzhůru také akcie technologických firem. Výrobce elektroniky Apple tak získal více než dvě procenta a měl největší podíl na ziscích indexů S&P 500 a Nasdaq.

Internetový prodejce Amazon posílil o téměř tři procenta. Maloobchodní sektor podpořily údaje o prosincovém růstu spotřebitelské důvěry v USA.

Na devizových trzích dnes dolar zpevňoval, zvýšená ochota riskovat naopak tlačila dolů kurz eura. Měnový pár se posunul od 1,0970 k 1,0920 EURUSD. Chuť investorů jít do rizik se zvýšila právě díky obnovenému růstu cen ropy. Dolar ke koši šesti hlavních světových měn oživil na téměř týdenní maximum 98,413 bodu z počátečního dvoutýdenního minima 97,79 bodu.

Světové ceny ropy dnes zastavily pokles a přidávají zhruba dvě procenta. Zájem o ropu zvyšuje předpokládané ochlazení v Severní Americe, ale i v Evropě. Kvůli slábnoucí světové poptávce a přetrvávajícímu převisu nabídky suroviny ale ceny zůstávají pod značným tlakem na další pokles.

Severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI zpevňují o více jak 3 procenta k 37,7-37,8 USD/barel.  Minulý týden přitom poprvé od poloviny roku 2004 sestoupila ropa Brent pod 36 dolarů za barel. V pondělí Brent zlevnil asi o tři procenta.

Cenám k růstu pomohly zejména předpovědi meteorologů, podle kterých by se Spojené státy po mimořádně mírném podzimu mohly teď dočkat chladnějšího počasí. Trhu s ropou dnes ale pomáhalo také předpokládané snížení zásob této suroviny v USA. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní statistiku ve středu. Analytici v anketě agentury Reuters předpověděli, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden asi o 2,5 milionu barelů.

Newsletter