Zisk Buffettovy skupiny rekordně roste. I prostor pro další akvizice…

Že má Warren Buffett dobrý nos na investice, si jen málokdo dovolí zpochybňovat a dokládají to i výsledky hospodaření jeho investiční společnosti Berkshire Hathaway. Její výdělek za druhé čtvrtletí byl rekordní, čistý zisk se zvýšil o 41 % na 6,4 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii typu A tak činil 3.889 dolarů.

Provozní zisk, který nezahrnuje příjmy z investic, dosáhl 2.634 USD na akcii a překonal konsensus analytiků na úrovni 2.482 USD. Meziročně vzrostl provozní zisk o 11 % na 4,33 mld. USD. Do čistého výsledku výrazně přispěl investiční příjem ve výši 1,96 miliardy dolarů. Účetní hodnota akcie, která je Buffettem preferovaným ukazatelem růstu, se ve čtvrtletí zvýšila o 5,6 % na 142.483 USD.

Kromě vysokých příjmů z investic stály za rekordně vysokým ziskem také lepší výsledky aktivit ve zpracovatelském sektoru, službách i maloobchodě. Celkový zisk v těchto oblastech ve čtvrtletí vzrostl o 29 % a růst tak více než vyvážil pokles zisku pojišťovací divize o 8 %. Zisk divize energetiky a utilit se zvýšil o více než třetinu a železniční divize, prezentovaná BNSF Railway, vzrostl o 4 %.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností podnikajících v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě amerických firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express. Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“.

Podle analytiků jsou výsledky skupiny díky diverzifikaci aktivit silně spojené s lepšícím se výkonem americké ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí stoupla podle prvního odhadu o čtyři procenta. „Je jasné, že sázka Warrena Buffetta na ekonomiku USA se vyplácí,“ zní z řad analytiků.

Tržby společnosti Berkshire Hathaway stouply o 11 procent na téměř 50 miliard dolarů. Firma měla na konci čtvrtletí bezmála 55,5 miliardy dolarů volné hotovosti, zatímco na konci března to bylo necelých 49 mld. USD. Rostoucí objem volné hotovosti poskytuje Buffettovi prostor pro další velké akvizice, pokud nalezne vhodné cíle pro převzetí. Loni společnost Berkshire koupila americkou energetickou firmu NV Energy za 5,6 miliardy dolarů a výrobce kečupů Heinz za 28 miliard dolarů. Doposud rekordní zisk skupiny ve výši 5,13 mld. USD si Berkshire připsala ve čtvrtém čtvrtletí 2005, díky podílu ve společnosti Gillette, která se spojila s Procter & Gamble.

Akcie Berkshire Hathaway (třídy A) od začátku roku posílily o 6,4 % a překonávají tak index S&P 500, který je silnější o 4,2 %.

Buffett věří větru a slunci. Investuje 15 miliard dolarů

Investiční sázky podle Buffetta: Atraktivní dividenda, trvalý růst byznysu

Miliardář Buffett sází na Verizon. Přikoupil i Wal-Mart

Warren Buffett plánuje další akvizici. Kdo bude jeho příštím terčem?

Newsletter