Zisk Philips propadl o čtvrtinu. Čeká obtížný zbytek roku

Čistý zisk nizozemského výrobce elektroniky Philips se v letošním druhém čtvrtletí meziročně propadl téměř o čtvrtinu na 242 milionů eur při poklesu tržeb o 6 procent. Analytici čekali zisk výrazně hlouběji, u 160 milionů eur. Celkovému čistému výsledku pomohly nižší daně.

„Ve druhém čtvrtletí jsme nadále čelili problémům, včetně pokračující slabosti některých trhů a nepříznivých devizových kurzů,“ uvedl generální ředitel podniku Frans van Houten. Předpověděl rovněž, že obtížný bude i zbytek letošního roku, ale upozornil, že firma podniká kroky na podporu svých hospodářských výsledků.

Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) se ve druhém čtvrtletí propadl o více než 30 procent na 415 milionů eur. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 400 milionů eur. Van Houten navíc předpověděl, že ve druhém pololetí tento zisk bez zahrnutí některých jednorázových položek, například nákladů na restrukturalizaci, překoná úroveň ze stejného loňského období.

V červenci Philips snížil výhled svého výsledku u zdravotní divize a oznámil celkovou restrukturalizaci divize i firmy po neuspokojivých předchozích výsledcích. Do konce roku ale nově čeká zlepšení právě u této divize. Philips koncem června také oznámil, že spojí svou divizi Lumileds pro osvětlení typu LED s výrobou automobilových světel do samostatné dceřiné firmy, pro niž se pokusí získat další investory. Philips hodlá zůstat akcionářem i zákazníkem formálně samostatné firmy a bude s ní nadále spolupracovat ve výzkumu a vývoji. Nevyloučil ale, že jeho podíl v budoucnu klesne pod 50 procent a že část akcií nové firmy by mohl prodat na burze.

Newsletter