Zisk pojišťovny VIG dál táhne náš region, v čele s ČR

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group dnes představila své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí roku. Na provozní úrovni výsledky zaostaly v meziročním srovnání i ve srovnání s očekáváním analytiků, co do čistého zisku skupina očekávání zhruba naplnila.

VIG oznámil, že výše hrubého předepsaného pojistného ve druhé čtvrtině roku meziročně o 4,5 procenta klesla na 2,15 miliardy eur, zatímco konsensus trhu byl nastaven na 2,32 mld. eur. Zisk před zdaněním byl v meziročním srovnání o bezmála pětinu slabší a to 119,5 milionu eur, proti očekávaným 125,8 mil. eur. Čistým ziskem 93,7 mil. eur skupina průměrné očekávání expertů zhruba naplnila.

v mil. EUR 15 Q2 15 Q2 kons. 14 Q2 Meziroční změna
Hrubé předepsané pojistné 2152,1 2316 2253 -4,5%
Zisk před zdaněním 119,5 125,8 146,7 -18,5%
Čistý zisk (po odečtení minorit) 93,7 93,94 102,6 -8,7%

Za celé první pololetí dosáhla výše hrubého předepsaného pojistného 4,9 miliardy eur (mírný meziroční pokles). Skupina uvedla, že všechny trhy a segmenty, v nichž působí, se na výsledku podílely pozitivně. Podíl regionu CEE, kam spadá ČR, na hrubém zisku se zvýšil na 67 procent, tj. zhruba 167 mil. eur. Na tomto výsledku se nejvíce podílel český trh prostřednictvím Kooperativy, ČPP a PČS.

Zisk před zdaněním za celou skupinu dosáhl za pololetí 250,5 mil. eur, což bylo v souladu s očekáváním skupiny. Meziroční pokles o téměř 17 procent zapříčinil slabší finanční výsledek vlivem rekordně nízkých úrokových sazeb, uvedl VIG.

Pokračující trend zefektivňování nákladů ukázal pokles ukazatele nákladovosti (combined ratio), který se v prvním pololetí meziročně snížil o 1,2 procentního bodu na 95,9 procenta, což je nejnižší úroveň za 5 let. Combined ratio vyjadřuje ziskovost pojišťovacích společností. V jednoduchosti se jedná o vyjádření součtu pohledávek a provozních nákladů v poměru k výnosům z předepsaného pojistného. Hodnota pod 100 % znamená, že je společnost zisková, v opačném případě vyplácí na pojistném více, než obdrží. 

„Máme zatím v letošním finančním roce důvod ke spokojenosti; VIG podnikl kroky k expanzi na slibných trzích v baltském regionu. Důkazem naší stability je další potvrzení výborného ratingu a zlepšení důležitého ukazatele nákladovosti… To je především důležité v prostřední nízkých úrokových sazeb,“ komentoval výsledky CEO skupiny Peter Hagen.

Newsletter