Zisky pražské burzy brání Erste a VIG

Českému trhu po silném začátku seance začíná docházet dech. ČEZ, který otevřel výrazně nad 610 korunami, momentálně oslabuje o 0,3 % na 606 korun, zatímco Komerční banka obchoduje také mírně v mínusových hodnotách. Silné jsou naopak rakouské finanční domy obchodované v Praze. Erste roste o 0,6 % na 566 korun a VIG vylétl dokonce o 2 % na 1060 korun. Oba tyto tituly tak výrazně pomáhají indexu PX, který aktuálně roste o 0,2 %.

Maďarsko dnes přidává 0,3 %, na nízkých objemech rostou akcie OTP a Richter Gedeon, MOL mírně zaostává, ale i přes propad cen ropy se drží v pozitivním teritoriu.

Polský index WIG20 roste v regionu prozatím nejvíce, a sice o 0,4 %. Hlavními tahouny jsou banky PKO a PEKAO, a překvapivě se daří i KGHM, kde kupci ignorují nižší ceny jak mědi, tak stříbra na světových trzích.

Evropské trhy po ranním zaváhání vyrazily do kladných čísel. Index EuroStoxx roste hlavně díky bankám, utilitám a chemickému sektoru, naopak sektor ropných firem poté, co se ropa dostala výrazněji pod 80 dolarů za barel, oslabují o více než 1 % a limitují tak výkonnost hlavních evropských trhů.

Newsletter