Zisky trhů v Evropě i Praze jistí banky

Evropské akcie si po výprodeji ze závěru minulého týdne připisují zhruba 0,5% zisky, kdy se daří především bankovním zástupcům. Situaci na trhu dnes mírně uklidnila zpráva o krocích pro záchranu portugalské banky Banco Espirito Santo, kterou by měla podpořit tamní centrální banka finanční injekcí ve výši až 4,9 mld. EUR. Většina aktiv společnosti by měla být převedena do nově vznikající Novo Banco.

Portugalsko napumpuje do největší obchodované banky v zemi BES pět miliard eur. Zachrání ji?

Minus jeden faktor pro ECB? Výrobní ceny v eurozóně se vrátily k růstu

Z makrodat týkajících se inflace vyšel dopoledne pro eurozónu index cen výrobců PPI, který přinesl první nárůst od začátku roku, když oproti květnu došlo k růstu výrobních cen o 0,1 %. Trh čekal stagnaci po 0,1% poklesu v květnu.

Z korporátních dat dnes investory nepotěšila největší evropská banka dle výše aktiv HSBC, která reportovala své výsledky za první pololetí. Došlo k dalšímu poklesu provozního zisku o 12 % na 12,3 mld. USD, který tak zaostal za odhadem 12,9 mld. USD. Po ranním zaváhání do červených čísel se titul obchoduje s 1,5 % ziskem a následuje tak zbytek celého sektoru.

O 3 % výše se obchodují akcie francouzského pojišťovacího domu AXA, které dnes dostaly podporu ze strany analytiků Bank of America Merrill Lynch, kteří jej nově doporučují k nákupu. Atraktivitu spatřují především v letošní nízké výkonnosti titulu, lepších pololetních výsledcích a pozitivních komentářích ohledně budoucí strategie ze strany managementu.

Aktivita na pražské burze se dnes rozděluje především mezi Komerční banku a ČEZ. Komerční banka kromě dnešního pozitivního sentimentu dostala podporu během pátku, kdy po oznámení výsledků v rozhovoru s investory management ohlásil, že je společnost schopna vyplatit dividendu na úrovni 60 – 70% výplatního poměru. Titul dnes roste o 1,4 % na 4 560 Kč úroveň. Daří se i akciím Erste, která si připisuje 0,34 % zisku a naopak 1 % ztrácí pojišťovací titul VIG. Akcie ČEZu se po většinu dne obchodují v úzkém pásmu poblíž 580 Kč hranice. Bez větších změn zůstává O2. 

Newsletter