Zklamání: americké firmy vytvářejí méně míst

Zhoršující kondici amerického trhu práce potvrdila dnes dubnová statistika soukromé agentury ADP o tvorbě pracovních míst. Počet nově vytvořených pozic v soukromém sektoru druhý měsíc v řadě nedosáhl na metu 200 tisíc, v uplynulém půlroce snadno překonávanou, a navíc zklamal očekávání.

Zaměstnavatelé v americkém soukromém sektoru v dubnu vytvořili 169 tisíc nových míst, což je nejméně od ledna roku 2014 a výrazně pod odhadem analytiků na úrovni 200 tisíc. Navíc byla k horšímu upravena statistika za měsíc březen, a to z původních 189 tisíc na 175 tisíc. Počínaje březnem tak tvorba míst začala zřetelně slábnout.

Dolar po zveřejnění těchto údajů stanovil své nové dnešní minimum k euru na úrovni 1,1285 EURUSD, zatímco na futures na americké akciové indexy data nijak nedolehla – drží se v mírném zisku do 0,3 %.

Varování z trhu práce k Fedu. Dolar k euru nad 1,1

Agentura ADP sestavuje na měsíční bázi údaje ze soukromého sektoru, které tradičně slouží jako ochutnávka před v pátek zveřejňovanou vládní statistikou – ta nabídne souhrnnou tvorbu míst jak v soukromém tak veřejném sektoru (mimo zemědělství), míru nezaměstnanosti a vývoj mezd. Ekonomové podle aktuálního výsledku průzkumu Bloomberg předpovídají, že americká ekonomika v dubnu jako celek vytvořila 230 tisíc míst, což by znamenalo výrazné zlepšení po březnovém přídavku 126 tis., nejslabším od roku 2012. Míra nezaměstnanosti by přitom měla dál klesnout na 5,4 procenta. 

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

Newsletter