Zlatí nadšenci v akci. Poptávka po drahém kovu na rekordech

Zlato má za sebou vynikající půlrok. Graf jeho letošního vývoje je přímo ukázkový svým růstem směrem vzhůru od ceny mírně nad 1050 dolary až nad 1300 USD za trojskou unci. Sentiment investorů lačných po drahém kovu je doslova neutuchající. Odpovídá tomu i vyjádření World Gold Council, dle kterého došlo dokonce na vytvoření nových rekordů.

Zlato, jakožto bezpečný přístav a oblíbené investiční aktivum v prostředí minimálních úrokových sazeb, má za sebou půlrok, kdy si k dobru připsalo více jak 25% nárůst ceny. Že jde o poměrně nevídanou událost, tomu odpovídá fakt, že jde o dosud nejvyšší hodnoty během prvních šesti měsíců od roku 1980. Stejně tak je unikátní i to, že poptávka byla tažena především investory, nikoliv zlatníky a klenotníky, jako tomu bylo v předchozích letech.

Podle World Gold Council dosáhl poptávaný objem investičního zlato za první dva kvartály 1064 tun. Pro srovnání, toto číslo je o 16 % vyšší než v roce 2009, kdy světové trhy zasáhla finanční krize, která s sebou stáhla naprostou většinu investičních aktiv, zatímco zlato zafungovalo jako ten nejlepší bezpečný přístav. Celková poptávka po zlatě pak v první polovině dosáhla 2335 tun, což odpovídá 25% meziročnímu růstu a druhé nejvyšší hodnotě v historii.

Aktuálně patří mezi hlavní fundamenty hrající ve prospěch zlata nepokoje na Středním Východě, výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie, americké prezidentské volby, rovněž i situace italského bankovního sektoru, který stojí na prahu možné krize.

Zájem o drahý kov však neroste pouze i institucionálních investorů, ale rovněž i u těch individuálních, což je opět „dílem“ minimálního zhodnocení prostředků na bankovních účtech. Ve Spojených státech jsou v kurzu především zlaté mince American Gold Eagle, jejichž poptávka za letošní rok stoupla o 84 %. O něco horší situace je v případě trhu zlatých šperků. World Gold Council tamní poptávku popsal doslova jako „anemickou“.

Aktuálně zlato roste o více jak 0,4 %, což odpovídá 1346 dolarům za trojskou unci.

Newsletter