Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Zlato pod tlakem. Promlouvá dolar a Fed

Cena zlata se znovu dostává pod tlak s tím, jak roste pravděpodobnost, že americká centrální banka Fed v létě zvýší sazby, poznamenává Carsten Menke, komoditní analytik švýcarské privátní banky Julius Baer. „Opětovně stoupající dolar a ochlazující sentiment na trhu futures tlačí ceny zlata na 1200 dolarů za unci,“ dodává. Co tedy dále čekat?

„Pro zlato zachováváme neutrální výhled, ale věříme, že by ho investoři měli i nadále považovat za pojištění svých portfolií na pozadí převládajících hospodářských a finančních tržních rizik.“ Zlato je na cestě k svému největšímu měsíčnímu poklesu od listopadu loňského roku také na vlně sílícího dolaru. Na jeho aktuální vývoj se můžete podívat ZDE.

Menke očekává, že se bude zvyšovat také volatilita s tím, jak se blíží páteční data z amerického trhu práce. Ve své poznámce také dodává, že zatímco poptávka po zlatě v západních ekonomikách v květnu nadále roste, na rozvíjejících se trzích zaznamenává spíše tlumený nárůst.

Další investiční titán odhalil své karty. Na co vsadil Soros?

„Podle švýcarských obchodních údajů se z tradičních dovozců zlata, jako je například Hong Kong, staly spíše vývozci. I když zlato v posledních letech plynulo spíše ze západu na východ, zdá se, že se trend tento rok obrátil.“ Čím to přesně je, je velmi těžké říct. V každém případě se poptávka na rozvíjejících se trzích nejeví tak silná. Zlato je pod tlakem od té doby, co Federální rezervní systém oznámil, že má v plánu v nadcházejících měsících zvedat sazby. Minulý týden předsedkyně americké centrální banky Janet Yellenová uvedla, že zvýšení úrokových sazeb je v nadcházejících měsících „pravděpodobně“ vhodné, pokud se ekonomická data zlepší. To dostalo žlutý kov pod další tlak a dá se očekávat, že zlato bude nadále klesat.

Najdou se ale i tací, kteří jsou i nadále na zlatě „bullish“. Sandy Jadeja, hlavní stratég SignalPro, řekl v úterý CNBC, že v krátkém horizontu je na zlatě býkem zejména v kontextu nejistoty.

Newsletter