Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Zlato pod tlakem. Promlouvá dolar a Fed

Cena zlata se znovu dostává pod tlak s tím, jak roste pravděpodobnost, že americká centrální banka Fed v létě zvýší sazby, poznamenává Carsten Menke, komoditní analytik švýcarské privátní banky Julius Baer. „Opětovně stoupající dolar a ochlazující sentiment na trhu futures tlačí ceny zlata na 1200 dolarů za unci,“ dodává. Co tedy dále čekat?

„Pro zlato zachováváme neutrální výhled, ale věříme, že by ho investoři měli i nadále považovat za pojištění svých portfolií na pozadí převládajících hospodářských a finančních tržních rizik.“ Zlato je na cestě k svému největšímu měsíčnímu poklesu od listopadu loňského roku také na vlně sílícího dolaru. Na jeho aktuální vývoj se můžete podívat ZDE.

Menke očekává, že se bude zvyšovat také volatilita s tím, jak se blíží páteční data z amerického trhu práce. Ve své poznámce také dodává, že zatímco poptávka po zlatě v západních ekonomikách v květnu nadále roste, na rozvíjejících se trzích zaznamenává spíše tlumený nárůst.

Další investiční titán odhalil své karty. Na co vsadil Soros?

„Podle švýcarských obchodních údajů se z tradičních dovozců zlata, jako je například Hong Kong, staly spíše vývozci. I když zlato v posledních letech plynulo spíše ze západu na východ, zdá se, že se trend tento rok obrátil.“ Čím to přesně je, je velmi těžké říct. V každém případě se poptávka na rozvíjejících se trzích nejeví tak silná. Zlato je pod tlakem od té doby, co Federální rezervní systém oznámil, že má v plánu v nadcházejících měsících zvedat sazby. Minulý týden předsedkyně americké centrální banky Janet Yellenová uvedla, že zvýšení úrokových sazeb je v nadcházejících měsících „pravděpodobně“ vhodné, pokud se ekonomická data zlepší. To dostalo žlutý kov pod další tlak a dá se očekávat, že zlato bude nadále klesat.

Najdou se ale i tací, kteří jsou i nadále na zlatě „bullish“. Sandy Jadeja, hlavní stratég SignalPro, řekl v úterý CNBC, že v krátkém horizontu je na zlatě býkem zejména v kontextu nejistoty.

Newsletter