Zlato? Stříbro? Tahle komodita má mnohem lepší vyhlídky

Promeškali jste rally na zlatě a stříbře? Nevadí. Dennis Gartman, investor a autor známého The Gartman Letter, ví o alternativě, jejíž budoucnost by mohla nabídnout ještě zajímavější zisky než v případě drahých kovů. O jakou investici jde? Pokud byste hádali, s nejvyšší pravděpodobností byste to neuhodli – bavlna.

„Svou pozornost zaměřte na bavlnu,“ přepisuje Gartmanova slova server CNBC. „Tento trh naprosté většině investorů uniká. Všichni ho doslova vypustili ze svého investičního radaru.“

Futures navázané na bavlnu vzrostly za poslední tři měsíce o 19 %, což je dostalo na úrovně, kde se naposledy objevily v červnu 2014. Pro srovnání, toto číslo je za ten samý časový rámce více jak dvojnásobné v porovnání s výkonem zlata či ropy. Za celý letošní rok si tak bavlna připsala zisky o velikosti téměř 12 %.

Hlavním argumentem sázky na tuto nevšední komoditu je její nedávný vývoj. Před dvěma týdny se ukázalo, že bavlnové plantáže se rozrostly až na 10 milionů akrů, což je číslo výrazně převyšující jakékoliv odhady. S představou větší nabídky by cena měla logicky propadnout. Nestalo se. Gartman je přesvědčen o tom, že jakmile cena komodity vzroste i přes evidentně „medvědí“ fundament, její budoucí vývoj nemůže být jiný než směrem vzhůru.

Komodita, kterou nikdo nezná, ale každý ji chce koupit

„Bavlna se obchoduje v poměrně úzkém pásmu od 60 do 68 centů,“ píše investor. „Najednou jsme se však dostali mimo toto pásmo, a to na mnohem vyšší úrovně. Dlouhodobý trend se tak začíná posouvat. Trhy, které neklesají ani při „medvědích“ zprávách, už nespadnou.“

Gartman se v tomto směru trefil. Za poslední týden se cena bavlny zvedla o dalších 7 %, což je nejlepší týdenní výkon od prosince 2012. Jeho rada pro příští dny tedy zní, aby investoři využili jakoukoliv slabinu. Vyhraje ten, kdo nakoupí při jakémkoliv poklesu ceny o jeden či dva centy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter