Zlato uzavírá týden u třítýdenních maxim, podpořeno válečnými konflikty

Zlato za poslední dny opět získalo na síle s tím, jak se přiostřuje krize nejen na Blízkém východě. Americký prezident Barack Obama povolil letecké útoky na Irák, podle posledních zpráv letecké údery na pozice islámských radikálů v Iráku už začaly. I rusko-ukrajinské napětí se přiostřuje, Rusko včera vydalo zákaz importu vybraných potravin z Evropy, Ukrajina dnes zformulovala vlastní seznam sankcí proti Rusku a nevyloučila ani možné zastavení dodávek ruského plynu do Evropy přes své území.

I v Gaze se situace vyostřuje – skončilo třídenní příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas a byla obnovena raketová palba z Pásma Gazy.

V takovémto prostředí jsou dostatečnými hybateli ceny zlata i pouze titulky aktuálních zpráv. Aktuální cena zlata s dodávkou v prosinci se pohybuje u 1314 dolarů za trojskou unci, což je o necelá 2 % výše než v závěru minulého týdne. Cena zlata se od začátku roku vyšplhala kvůli nepokojům na Ukrajině a Blízkém východě již o 9,7 %. Boje v Iráku mohou cenu poslat ještě výše.

V porovnání s ropou zlato reaguje na poslední zprávy citlivěji. Ropa naopak za posunem zlata zaostává, ačkoli současné zprávy o geopolitickém napětí by měly být podpůrné. V případě ropy tak převažují jiné faktory, které vývoj negativně ovlivňují, jako například sílící dolar. Jak ukazuje přiložený graf, který porovnává dva ETF fondy – „zlatý“ SPDR Gold Trust ETF a ropný US Oil Fund ETF – zlato od konce června předčilo ropu o více než 10 %. 

Newsletter