Zlato v roce 2015

V poslední době, kdy se většina investorů soustředí na vývoj na akciových trzích či na propastný pád ropy, se málo z nich koncentruje na jeden z „bezpečných přístavů“, kterým je zlato. V rámci trendu posledních dní letošního roku, kdy se analytici předbíhají v tom, kdo vytvoří kontroverznější predikci pro rok 2015, se samozřejmě nesmí zapomenout ani na zlato. Tentokrát se ujal slova magazín Forbes a vytvořil predikci toho, jak by se žlutý kov mohl vyvíjet během příštích několika měsíců.

Bude Rusko prodávat zlato a srazí trh?

V duchu posledních let bylo zlato spojováno s akciovými trhy, programem kvantitativního uvolňování a s nízkými sazbami. Uvolněná měnová politika pomáhala akciím směrem vzhůru, zatímco zlato ztrácelo na atraktivitě. Výhled trhu žlutého kovu je proto nutně spojován obzvláště s plánovanou normalizací měnové politiky v Americe a s celosvětovou inflací.

V první polovině roku 2015 bude zlato pravděpodobně stále pod tlakem, jelikož se očekává, že Federální rezervní systém bude navyšovat úrokové sazby. „Předpokládá se, že zvýšení nebude nijak radikální, avšak i tak bude mít na zlato spíše negativní vliv, jelikož investoři budou mít tendenci soustředit se na tituly, které nesou určitý výnos,“ píše magazín Forbes. Jakmile však odezní dozvuky tohoto kroku, měl by se otevřít prostor pro poměrně dlouho očekávaný růst.

Výprodej na akciích „nakopává“ zlato: +2,4 % nad 1230 USD/oz

„Blížící se zvýšení sazeb Federálního rezervního systému, společně se silným dolarem, bude mít na trh se zlatem negativní vliv. Vyšší poptávka po fyzickém zlatě je sice hezká představa, ale pokud bude celosvětový ekonomický růst nadále zaostávat, nemůžeme čekat žádné výrazné zlepšení,“ řekl Rob Haworth, investiční stratég U.S. Bank Wealth Management.

Tento názor potvrzuje i Erica Rannestadová, analytička GFMS Group. Podle ní bude cena zlata v první polovině roku nižší díky nervozitě způsobené Federálním rezervním systémem. „Cena by se mohla pohybovat na úrovni kolem 1 175 dolarů, která by však v závěru roku měla být překonána.“

Bob Haworth jí pak následně doplňuje. „Myslíme si, že rok 2015 bude špatným rokem pro všechny komodity. Upřednostňovali bychom průmyslové kovy díky jejich omezenější nabídce. Zlato by mělo být někde uprostřed, zatímco u zemědělských komodit se dá očekávat výskyt silných výkyvů díky změnám počasí.“

„Dr. Doom“ opět v akci: QE, Amerika, zlato

Svou roli by měla hrát i Čína a Evropa. Analytici z TD Securities počítají s negativním vývojem, jakmile by došlo ke zhoršení ekonomické výkonnosti Číny a starého kontinentu, který by byl umocněn dalším poklesem cen ropy. „Nižší inflace podpoří realitní trh, zatímco sníží poptávku po drahých kovech. Týkat se to bude především investorů, kteří je používají jako nástroj zajištění svých investic,“ prezentuje Forbes názor analytiků TD Securities.

Dle Eriky Rannestadové „nebyla poptávka po fyzickém zlatě doposud nijak výrazná. Indie byla omezena dovozními restrikcemi a Čína byla zdrženlivější díky akumulaci zlata z roku 2013. V druhé polovině příštího roku se očekává, že poptávka poroste hlavně díky plánovanému zrušení restrikcí v Indii. Ty dosud přikazovaly, že 20 % z celkového dovozu musí být prodáno klenotníkům, kteří ho zpracují a poté opět vyvezou mimo zemi.

Ruské zlato skupuje centrální banka

Jiným faktorem, který by taktéž mohl přispět k vyšším cenám žlutého kovu, jsou geopolitická rizika. Greg Smith, výkonný ředitel společnosti Global Commodities, spatřuje v této oblasti dvě možná rizika. „Pokud by došlo k vyhrocení situace v Rusku a na Středním východě, mohlo by to přimět investory k návratu k bezpečným aktivům jako je právě zlato,“ sdělil serveru CNBC.

Výhledově by si tedy zlato mělo udržet současný dlouhodobě klesající trend. Nikdo z dotázaných analytiků neočekává zvýšení volatility ani žádné razantní změny cen. Potvrzují to i tradeři finanční skupiny Roklen Ronald Schubert a Marek Siwy. Ti jsou přesvědčeni, že zlato nečeká nijak výrazné zlepšení a tudíž nás nijak nepřekvapí.

Newsletter