Dolar zahajuje týden mírně silnější jak proti euru, tak ve vyjádření dolarového indexu. Silnější dolar proti euru je rizikem potenciálně slabší koruny obchodující se nad 27,20 za euro.

Zlatý rok 2017? Spíš ne…

„Zlatí“ investoři, pozor! Rok 2017 Vás asi moc nepotěší…Alespoň to tvrdí jeden z nejpřesnějších „věštců“ agentury Bloomberg.

Zlato by se během prvního čtvrtletí mělo dostat na cenu 1175 dolarů za unci. Mezi dubnem a červnem by pak mělo klesnout na 1150 dolarů. Ve třetím kvartále na 1125 USD a ke konci toho čtvrtého bychom měli být svědky 1100 dolarů za unci, předpovídá Barnabas Gan, ekonom ze společnosti Oversea-Chinese Banking Corporation.

„S tím, jak Fed během příštího týdne s nejvyšší pravděpodobností zvýší sazby o 25 bazických bodů, se dá čekat zpevnění dolaru, které případné tlaky na růst zlata zabrzdí,“ přepisuje Bloomberg Ganova slova. „I pokud bychom vyřadili tento letošní fundament, v roce 2017 do hry vstoupí další kola zvyšování sazeb, tudíž bude situace v podstatě stejná.“

Pravdou je, že do Ganovy předpovědi by mohlo vstoupit hned několik překážek. Jedná se především o geopolitická rizika, která by vinou svého celosvětového rozsahu mohla investory donutit se opětovně zaměřit na tzv. bezpečné přístavy. Příkladem budiž realizace brexitu či výsledek italského referenda.

Soros: Zlato je ze hry, je čas začít riskovat

Newsletter