Zlotý se utrhl ze řetězu a od začátku týdne posílil o dvě procenta

Klíčové body

  • Zlotý po dvou týdnech oslabování prudce posiluje.
  • Z technického hlediska má zlotý na delším horizontu prostor k dalšímu posílení.
  • Guvernér NBP Glapinsky řekl, že prostor pro zvyšování sazeb existuje, není však neomezený.
Zdroj: Depositphotos

Polská měna si v tomto týdnu připisuje nevídané zisky a od pondělí vůči euru posílila již o 2,3 %. Po dvou týdnech silných výprodejů tak zlotý vymazal veškeré ztráty, stále se ale na dlouhodobém horizontu obchoduje na slabých úrovních. Zisky poháněl návrat optimismu na trhy v kombinaci s komentářem guvernéra NBP Glapinského a vysokou listopadovou inflací.

Zlotý zahájil svůj posun na silnější úrovně během pondělního obchodování, kdy opadla hlavní vlna strachu spojeného se zprávami o nové variantě koronaviru. Úterní zisky poháněla data o listopadové inflaci, která ukázala 7,7% růst cen. To je po předchozích 6,8 % a očekávaných 7,4 % další větší než očekávaný nárůst, který bude dále zvyšovat tlak na NBP ohledně pokračování ve zvyšování úrokových sazeb. Právě k těm se vyjádřil guvernér Glapinsky včera, což byl hlavní důvod pokračujícího posilování zlotého.

Guvernér v rozhovoru pro server Gazeta Polska zmínil, že prostor pro zvyšování sazeb existuje, není však neomezený. Mimo výhledu úrokových sazeb komentoval i vysokou inflaci, u které připustil, že v příštím roce s nejvyšší pravděpodobností zůstane nad horní hranicí tolerančního pásma NBP. V roce 2023 by se však měla vrátit na hodnoty odpovídající cíli centrální banky.

V Polsku zároveň dojde ke snížení daňových sazeb na pohonné hmoty, plyn a energie společně s dotacemi určenými na pomoc veřejnosti v rámci vypořádání se s vysokou inflací. Tento program by měl nabýt výše 10 miliard zlotých a jeho cílem je oslabení tlaků na pokračující růst cen. Glapinsky ho okomentoval jako dobré řešení, které má šanci snížit inflaci.

Co se týče vývoje kurzu z pohledu technické analýzy, většinu ziskového potenciálu už tento týden zlotý vyčerpal. Na hodinovém grafu můžeme vidět porušení klesající trendové linie v rámci indikátoru RSI, který by mohl znamenat chvilkovou korekci. Dno aktuálního pohybu by zlotý mohl hledat poblíž kulaté psychologické hranice 4,60 EURPLN. Po ní by však v případě setrvání dobré nálady na trzích mohly ještě další zisky polské měny následovat. Na denním grafu totiž RSI naopak kleslo pod dlouhodobější rostoucí trendovou linii, což zlotému otevírá prostor pro posílení do spodní části rostoucího kanálu, který reflektuje obchodování na tomto měnovém páru od příchodu pandemie.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1312 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1267 do 1,1360 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,36 až 22,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, NBP, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter