Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Zpět pod 100 dolary. Cenu ropy Brent sráží horší čísla z ekonomiky

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé za 14 měsíců klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Slabé ekonomické údaje ze Spojených států a Číny totiž posílily obavy investorů ohledně poptávky.

Brent dopoledne zlevnil o více než dolar na 99,76 dolaru za barel. To představuje nejnižší úroveň od loňského června. V letošním červnu přitom jeho cena přesahovala 115 dolarů. Cena americké lehké ropy WTI se dopoledne snížila o 60 centů na 92,69 dolaru za barel.

Ceny ropy dnes zamířily dolů poté, co Čína ohlásila překvapivý pokles srpnového dovozu. Navázaly tak na páteční propad, za kterým stály nečekaně slabé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Číně patří druhá příčka.

Sporný trh práce v USA: Ekonomové tak strašným číslům nechtějí věřit

Investoři nadále pozorně sledují vývoj konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Členské země Evropské unie by dnes mohly schválit dohodu, která má přitvrdit sankce vůči Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi.

Analytici a ekonomové upozorňují, že ceny ropy se nyní z pohledu řady členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nacházejí na příliš nízké úrovni. Někteří z nich se však domnívají, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, nebude ochotna podpořit ceny omezením dodávek, protože nechce přijít o svůj podíl na trhu.

Newsletter