Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Zpět pod 100 dolary. Cenu ropy Brent sráží horší čísla z ekonomiky

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé za 14 měsíců klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Slabé ekonomické údaje ze Spojených států a Číny totiž posílily obavy investorů ohledně poptávky.

Brent dopoledne zlevnil o více než dolar na 99,76 dolaru za barel. To představuje nejnižší úroveň od loňského června. V letošním červnu přitom jeho cena přesahovala 115 dolarů. Cena americké lehké ropy WTI se dopoledne snížila o 60 centů na 92,69 dolaru za barel.

Ceny ropy dnes zamířily dolů poté, co Čína ohlásila překvapivý pokles srpnového dovozu. Navázaly tak na páteční propad, za kterým stály nečekaně slabé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Číně patří druhá příčka.

Sporný trh práce v USA: Ekonomové tak strašným číslům nechtějí věřit

Investoři nadále pozorně sledují vývoj konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Členské země Evropské unie by dnes mohly schválit dohodu, která má přitvrdit sankce vůči Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi.

Analytici a ekonomové upozorňují, že ceny ropy se nyní z pohledu řady členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nacházejí na příliš nízké úrovni. Někteří z nich se však domnívají, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, nebude ochotna podpořit ceny omezením dodávek, protože nechce přijít o svůj podíl na trhu.

Newsletter