Způsobí ropa světovou krizi?

Zdroj: Depositphotos

Začíná se vytvářet nový světový řád? Je tou nejmocnější centrální bankou na světě OPEC? Kartel sdružující země exportující ropu kontroluje přes 40 % světové produkce a přes 80 % známých rezerv. Jakékoliv omezení produkce tak výrazně ovlivňuje světovou ekonomiku a vyšší ceny ropy musí znamenat vyšší ceny pohonných hmot a rovněž vyšší inflaci. Dobrovolné škrty OPECu tak výrazně ovlivňují monetární politiku světových centrálních bank. Tento týden překvapila Saúdská Arábie a Rusko prodloužením svých škrtů až do prosince. Jak na to reagovaly trhy? A zvyšuje se pravděpodobnost recese? Co si o tom myslí americké banky?

Velkým výplachem si prošly tento týden akcie společnosti Apple. Ty reagovaly na oznámení Číny, který zakázala vládním agenturám, aby jejich zaměstnanci používali telefony iPhone v rámci kyberbezpečnosti a snížení závislosti na západních technologiích. Pro Apple je Čína klíčovým trhem. Nejenže se zde vyrábí většina iPhonů, ale také asi pětina všech tržeb pochází právě z Číny. Apple navíc čeká klíčový týden, měli bychom se totiž dočkat představení nových telefonů iPhone 15. Co od nich očekáváte? A dostanou se akcie Apple na 200 dolarů, nebo klesnou na 150 dolarů?

Polsko jsme v Investičním Mementu ještě neřešili, vše je však jednou poprvé. Právě polská centrální banka může za výrazné oslabení české koruny. Že to nedává smysl? Mezi monetární politikou polské centrální banky a českého protějšku byly velké podobnosti. Obě centrální banky v rámci boje s vysokou inflací velmi rychle zvýšily úrokové sazby a ty držely po dlouhou dobu. Polská centrální banka se však tento týden odhodlala k významnému snížení úrokových sazeb, a to i přes stále dvojcifernou inflaci. Podobný krok tak nyní trh očekává i od ČNB, která drží ještě vyšší sazby při nižší inflaci. Podlehne ČNB nátlaku? A kam až může koruna oslabit? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 46. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.