Zrod miliardáře? Patnáct perel ze života Věštce z Omahy

Majetek v hodnotě desítek miliard dolarů, úspěšná holdingová společnost, jejíž strategie všichni napodobují, a v neposlední řadě šťastná ruka na skvělé investice bez nutnosti využívání nekalých praktik. Warrenu Buffettovi, prezidentovi Berkshire Hathaway, musí závidět snad každý investor na této planetě. Co jste o něm možná ještě nevěděli? Cestu životem legendárního Věštce z Omahy zmapoval server Time.com.

Buffett si svou kariéru plánoval už od doby, kdy byl ještě kluk. Myšlenky o velkém finančním světě se mu hlavou poprvé začaly honit, když mu bylo 10 a jeho otec ho vzal na oběd se členem newyorské burzy NYSE.

První akcie si mladý Buffett koupil, když mu bylo pouhých 11 let. Bylo to několik akcií Cities Service Preferred za 38 dolarů za kus.

Když byl Buffett v pubertě, vydělával na obchodování zhruba 175 dolarů měsíčně – více než jeho učitelé a vůbec většina dospělých.

Když mu bylo 16, vydělal už 53 tisíc dolarů, a to prostřednictvím malého podnikání. Prodával a přeprodával například použité golfové míčky, známky či razítka.

Buffett v „problémech“? V hotovosti bude mít brzy 100 miliard

Mladému Buffettovi se však v životě přihodilo také pár nepříjemností. Například ho odmítli přijmout na Harvard Business School, a to po pokaženém osobním pohovoru. Zakotvil tedy na Columbia University, kde pohovor nebyl vyžadován.

Buffetta také odmítl jeho idol, a sice autor knihy Inteligentní investor („The Intelligent Investor“) Benjamin Graham. Buffett u něj žádal o práci, ale Graham ho odmítl, protože nebyl žid. Buffett však nebral „ne“ jako odpověď a po nějaké době ho přesvědčil, aby ho najmul.

Když Buffettovi bylo 21, bál se mluvit s lidmi, a proto šel na kurz veřejného vystupování za 100 dolarů. Byly to však dobře utracené peníze, protože se prý díky tomu, co se naučil, sblížil se svou ženou.

Svůj dům s pěti ložnicemi ve městě Omaha ve státě Nebraska koupil Buffett v roce 1956 za 31,5 tisíc dolarů. Kdybyste si však nyní chtěli koupit podobný dům přes ulici, zaplatili byste 2,15 milionu dolarů.

 

Věštec z Omahy nikdy nepřišel na chuť moderním technologiím. Na svém stole nemá počítač a používá obyčejný mobil místo smartphonu. V životě poslal pouze jeden e-mail.

Díky odstupu od těchto moderních drog však zbývá Bufffettovi spoustu času na jeho koníčky, zejména na jeho oblíbený bridž. Ten hraje klidně 12 hodin týdně, a to třeba s Billem Gatesem.

A když nehraje bridž, tak čte. S knihami prý Buffet tráví 80 % svého typického dne.

Buffettovou velkou láskou je Coca-Cola. Nejenže je to jedna z nejhodnotnějších investic v portfoliu Berkshire Hathaway, ale Buffet ji zvládne vypít i několik litrů denně. 

99 % svého jmění vydělal Buffett až po svých 50. narozeninách.

V roce 2013 vydělal Buffet v průměru zhruba 37 milionů dolarů denně.

Přesto všechno si však Warren Buffett nemyslí, že mezi penězi a úspěch lze položit rovnítko. „Měřím úspěch podle toho, kolik lidí mě má rádo. A nejlepší způsob, jak být milován, je být milý,“ citoval jej server Time.com.

Umění prodávat. Warren Buffett ví, kdy pustit akcie k vodě

Newsletter