Ztracená sláva amerických bank

Finanční sektor je obyčejně jedním z nejsledovanějších. V případě Spojených států to platí dvojnásobně, a to nejen z hlediska expozice, ale i objemu financí, se kterými banky pracují. Vždy platilo, že finanční domy vydělávají v dobrých dobách miliardy, zatímco v těch špatných je ztrácejí. To by se však mohlo změnit, obzvláště v případě těch dobrých časů.

O tom, že se z amerického bankovního segmentu stává zkostnatělý veterán neschopný dosáhnout své dřívější slávy a úspěchů je přesvědčen Krishna Memani, vedoucí investičního oddělení společnosti OppenheimerFunds. Na vině je především zavedení pokrizových regulačních opatření, která banky svazují především z hlediska rizikových, a tedy i výnosných investic. Expozice do minimálně rizikových aktiv tak z bank udělaly společnosti připomínající spíše sektor utilit než zapákované na vlastní účet obchodující spekulanty.

Bankovní regulace účinné od 2015. Které to jsou a co přinesou?

Dle Memaniho se tak banky již nikdy nedostanou na úrovně zisků, kterých dosahovaly ještě před krizí. Jejich zkostnatělost dle stratéga dokazuje například vývoj bankovního indexu KBW Nasdaq Bank Index a jeho výkon za posledních deset let. Minima dosáhl sledovaný benchmark v březnu 2009. Od té doby si sice prošel pozvolným růstem, avšak ani tak jeho aktuální hodnoty nedosahují rekordních předkrizových úrovní (viz graf).

Dle Memaniho se tak investice do amerických bank nemusí vyplatit. „Jsem přesvědčen, že finanční instituce vypadají, především z hlediska valuací, atraktivně. Je s nimi však spjato riziko, které z nich dělá možné hodnotové pasti,“ přepisuje stratégova slova server Business Insider. Jeho argumentace je postavena na faktu, že úroveň spekulativních obchodů přes páku již nikdy nedosáhne předchozích úrovní, stejně tak se v dohledné době nezmění ani základní ekonomické prostředí, které stálo u zrodu současných valuací.

Tečka za krizí? Americké banky jsou rekordně ziskové

Co nejvíc vynáší?

I přes Memaniho negativní výhled, americké banky stále nejvíce profitují z obchodování s akciemi. Právě to by mělo stát za očekávanými výnosy, které by měly být vyšší oproti předchozímu roku. Ukazuje to šetření datové společnosti Coalition, která nedávno zveřejnila data ohledně toho, jak si vede deset největších amerických investičních bank.

V rámci sebraných dat se ukázalo, že finanční domy během prvních šesti měsíců vydělaly na obchodování s akciemi 24,6 miliardy dolarů, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 18 %. Naopak oblasti fixního příjmu, měn, komodit, poradenství a akvizic se znatelně pohoršily (viz tabulka).

Detailní pohled ukazuje, že obchodování s akciemi vzrostlo o 11 % z 5,5 miliardy dolarů na 6,1 miliardy. Akciové deriváty pak stouply o 24 % na 8 miliard dolarů. Studie společnosti Coalition zahrnovala největší hráče, jako například Bank of America Merrill Lynch, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley a UBS.

 

Newsletter