Ztráta lesku? Samsung čeká 60% propad zisku, konec roku nejistý

Čtvrtý pokles kvartálního provozního zisku v řadě a možná první pokles celoročního zisku od roku 2011. S tímto varováním dnes přišel jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics, který je dosud jedničkou na trhu chytrých telefonů. Své vůdcovství ale zvolna ztrácí.

Samsung uvedl, že za třetí čtvrtletí očekává pokles provozního zisku o téměř 60 procent na 4,1 bilionu wonů, což by byl nejslabší výsledek za déle než tři roky, a zároveň pokles tržeb o pětinu na 47 bil. wonů. To je výrazně za očekáváním analytiků na úrovni 5,6 bilionu zisku a 50,9 bil. tržeb.

Důvod? Slábnoucí prodej chytrých telefonů. Samsung označil výhled prodeje smartphonů na čtvrté čtvrtletí za nejistý a varoval, že za celý rok by společnost mohla vykázat první pokles zisku od roku 2011. V samotné mobilní divizi by se zisk mohl propadnout na více než 2 bil. wonů z loňských 6,7 bil. wonů. Mobilní divize se loni na celkovém provozním zisku podílela téměř 70 procenty.

Samsung je největším výrobcem chytrých telefonů na světě, jeho podíl na trhu však dle údajů Strategy Analytics v posledních dvou kvartálech klesl. V segmentu dražších přístrojů ho překonává konkurenční Apple se svým iPhonem a na trhu levnějších přístrojů Samsung ztrácí ve prospěch čínských konkurentů Lenovo a Xiaomi. Samsung vidí určitou šanci v dlouhodobě úspěšné čipové divizi, hodlá investovat 14,7 mld. USD do nové továrny v Koreji.

Finální hospodářské výsledky za 3Q Samsung zveřejní na konci října.

Newsletter