Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

„Zuck“: Technologie nevytváří více práce, ale vyšší mzdy

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg rád prohlašuje sebejisté teze. Ve svém posledním projevu například řekl, že technologie nevytváří více pracovních míst, ale prospívají růstu mezd. Jak k tomu dochází? A co na to odborníci?

Technologický vizionář Zuckerberg v těchto dnech zakončuje svůj „cestovní rok“ po Spojených státech. A právě v rámci toho – během své návštěvy větrné elektrárny ve státě Oklahoma – řekl následující:

„Spousta lidí se v debatách soustředí na to, jestli nové technologie vytváří, nebo naopak ničí, pracovní místa. Během letošního roku jsem viděl oba případy. V některých odvětvích byla pracovní místa vytvořena, v jiných zase zničena. Celková dynamika je ale podle mě neutrální. K tomu, aby byli lidé schopni zacházet s novou technologií, potřebují vyšší kvalifikaci, a právě díky ní dostanou i více zaplaceno,“ přepisuje server CNBC Zuckebergova slova.

Varování: Umělá inteligence může být to nejhorší v historii lidstva

A co na to odborníci? Studie z několika univerzit naznačily, že technologie v nadcházejících desetiletích vyřadí z trhu práce některá pracovní místa, která jsou v současnosti stále potřebná. Téměř 50 procent lidí, kteří nebudou disponovat schopností práce se softwarem, se dočká toho, že jejich současná práce bude nahrazena automatizací. To vše vyplývá například z výzkumu oxfordských profesorů, kteří studovali vliv technologie na zaměstnanost za posledních 500 let.

Pracovní místa, která dříve či později zmizí, nebudou pouze nízko kvalifikovaná. Nahrazeny budou i některé vysoko placené pozice, které zastávají účetní, auditoři, rozpočtoví analytici a další. Podle oxfordského výzkumu čelí 47 procent matematiků hrozbě, že bude jejich pracovní pozice nahrazena softwarových řešením.

Mark Zuckerberg si mne ruce, Facebook slušně sype

Mark Zuckeberg už od začátku roku cestuje po Spojených státech v podstatě proto, aby se setkával s lidmi. Jak sám uvedl již dříve, setkává se s lidmi a ptá se jich, „jak žijí, pracují a co si myslí o budoucnosti“. 

„Jsem v Oklahomě na svém posledním výletu v rámci osobní výzvy Year of Travel. Mám tu ještě pár zastávek, v pátek ráno se například zúčastním živé diskuze v Kansasu o tom, co všechno jsem se v letošním roce naučil,“ prozradil Zuckerberg své plány ohledně shrnutí zkušeností z tohoto roku.

Ředitel Facebooku ve svém příspěvku okomentoval i odvětví obnovitelné energie. „Oklahoma je státem ropy. Je třetím největším producentem zemního plynu ze všech států USA. Jakmile se ale začne zlepšovat technologie a náklady se dostanou na nižší úroveň, obnovitelné zdroje je začnou v efektivnosti dohánět. Oklahoma je už dnes na cestě stát se druhým největším producentem větrné energie hned za Texasem,“ předpověděl Zuckeberg .

Zakladatel Facebooku na (ne)prezidentském turné?

Newsletter