Zúčtování za brexit? Připravte si 50 miliard, říká šéf EK

Datum brexitu bylo nastaveno. Proces odchodu Spojeného království z EU bude dlouhý a rozhodně ne jednoduchý. S tím jsou nutně spjaty i peněžní náklady, které podle šéfa Evropské Komise dosáhnou 50 miliard liber. Pro srovnání, tato částka odpovídá více než 2,5 % britského HDP za rok 2016.

Jean-Claude Juncker, který je prezidentem Evropské komise, dnes britské premiérce Mayové poslal vzkaz o tom, že ostrovní země bude muset komisi zaplatit zhruba 50 miliard liber (62 miliard dolarů). I přesto, že podle Junckera neexistuje žádný zájem na potrestání Britů za odhlasovaný odchod z EU, Evropská komise musí zabránit tomu, aby scénář brexitu následovaly další státy.

„Je potřeba, abychom spočítali, jaké měla Británie závazky, a na základě toho pak vystavíme účet,“ přepisuje agentura Bloomberg slova šéfa Evropské komise. Na otázku, zda jeho výše bude dosahovat 50 miliard liber, odpověděl, že „konečná částka bude zhruba taková.“

Brexit jako vězňovo dilema: Kam poputuje libra?

Start brexitu byl načasován na 29. března. Tehdy dojde na spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy, který zahájí proces vyvázání smluv Británie s evropským blokem. Diskuze o účtu za samotný exit bude jedno z prvních a pravděpodobně nejpalčivějších témat. Mnozí britští ministři totiž nevěří, že je jejich vláda odpovědná za tak vysokou částku, o které Evropská komise hovoří.

Oněch 50 miliard liber je jedno z nejpřesnějších čísel, kterého jsme se od evropských představitelů dočkali. Ještě předtím byl zveřejněn například odhad rakouského kancléře Kerna, který hovořil o částce 60 miliard euro.

Brexit a britští milionáři? Budou ještě bohatší

Newsletter