Zůstaňte v EU, žádá Británii šéf německé centrální banky

Šéf německé centrální banky naléhá na Velkou Británii, aby zůstala v Evropské unii. Jens Weidmann tímto naráží na chystané referendum o členství, které je plánované na rok 2017. Weidmann vyzval největší zástupce britské podnikatelské sféry, aby ctili přání svého proslulého někdejšího premiéra Winstona Churchilla a „znovuvytvořili evropskou rodinu“, respektive zůstali její součástí.

Velká Británie bude hlasovat o tom, zda zůstane členem EU v případě, že konzervativní strana, která je současným hlavním partnerem koaliční vlády, získá v příštím roce v parlamentních volbách většinu.

David Cameron je pod tlakem ze všech stran a čelí delikátní situaci, když má před sebou úkol vyjednání přijatelných podmínek pokračujícího členství Velké Británie v Evropské unii.

Weidmann sice dlouhodobě podporuje britské členství v rámci jednotného trhu, je to ale poprvé, kdy šéf německé centrální banky takto nahlas apeluje, aby Velká Británie hlasovala proti případnému odchodu z EU.

Ve svém středečním projevu v Londýně Weidmann uvedl, že britskou ekonomiku pojí s Evropou bezpočet vazeb a že především obchodní vztah je pro obě strany značně výhodný. Přesto je aktuální situace a nálada v Británii nejednoznačná. Strach z rizika možného referenda o členství v EU v poslední době značně narostl. Zatímco významní manažeři podporují výzvy pro evropské reformy, mnoho z nich současně cítí obavy, že by tyto mohly srazit důvěru investorů.

Podle Weidmannem citovaných studií pomohlo členství v jednotném evropském trhu Británii zvýšit její export až o 50 %. Šéf Bundesbanky poukázal především na výzkum provedený na London School of Economics, který dále zjistil, že členství UK v EU přineslo zemi zhruba 10 % zvýšení hrubého domácího produktu. Weidmann dále naznačil, že lze dosáhnout dalších synergií, pokud Německo a Velká Británie spojí své síly, aby uskutečnili tolik potřebné reformy společného trhu služeb, který stále zůstává roztříštěný. Právě pro Británii je tato oblast vzhledem k pokročilému sektoru služeb klíčová. 

Newsletter