Zvažujete investici do akcií Apple? Ode dneška za méně než sto dolarů

Akcie technologického giganta Apple jsou ode dneška dostupnější pro menší investory. Proběhlo totiž dříve avizované štěpení akcií v poměru 7 ku 1, z něhož vzešla páteční technická závěrečná cena 92,22 dolaru. Je to poprvé za déle než pět let, kdy se akcie výrobce populárního iPhonu bude obchodovat za méně než stovku dolarů. Indikovaná cena v pre-marketu pro dnešní den je zatím zhruba 92 dolarů.

Akciovým splitem dojde k rozmělnění každé akcie na sedm menších. Z hlediska práv spojených s držbou podílů se však pro stávající akcionáře nic nemění. Ke každé své jedné akcii držené k 2. červnu obdrží šest dalších, celkový počet obchodovaných akcií se tak zvýší na více než 6 miliard.

Titul se pouze stal dostupnější širšímu publiku investorů z prozaického důvodu nižší ceny. Počet volně obchodovaných akcií Applu automaticky sedminásobně vzrostl, zatímco tržní hodnota společnosti zůstává stejná.

Cesta do DJIA?

Nižší cena navíc Applu otevírá cestu do báze indexu Dow Jones Industrial Average, který pokrývá 30 titulů z klíčových sektorů ekonomiky. Doposud v něm Apple nebyl zastoupen právě z důvodu vysoké ceny. Hodnota indexu je totiž stanovována tak, že akcii s nejvyšší tržní cenou je přiřazena zároveň nejvyšší váha v indexu, což by u velmi drahých firem způsobovalo značné výkyvy v indexu. V současnosti je Visa jedinou firmou v DJIA s cenou nad 200 dolarů.

Od konce dubna, kdy firma záměr akciového splitu oznámila, spolu s navýšením čtvrtletní dividendy a příslibem dalších 30 mld. USD na zpětný odkup akcií (ten již v celkovém objemu 90 mld. USD do konce roku 2015), titul posílil o bezmála čtvrtinu a výrazně tak předstihl zhruba 4procentní růst indexu S&P 500 za stejné období. K rally na Applu také přispěla zpráva o plánované koupi výrobce sluchátek Beats Electronics za více než 3 miliardy dolarů, indikace rekordních objednávek pro iPhone 6 či uvedení nového softwaru pro osobní počítače Mac i telefony iPhone a tablety iPad, iOS 8.

Zatím žádné iWatch. Apple představil iOS8 a bude nám hlídat zdraví a domovy

Letošní novinky Applu? Bomba čtvrtstoletí, tvrdí šéf iTunes

Apple kupuje kultovní Beats Electronics

Morgan Stanley: Kupujte akcie Apple, dříve, než se vrátí velcí investoři!

 

Newsletter