Zvrácený trh firemních dluhopisů

To, co se děje s výnosy na evropských dluhopisech, začíná vadit velkým firmám, které si na dluhových trzích půjčují. Ničí to jejich vztah s věřiteli a nutí je přistupovat k absurdním ustanovením ve smlouvách: „Nebojte se, kupte si náš dluh. Když zavládnou záporné úroky, slibujeme, že nám je platit nebudete“.

Mezibankovní sazba v Evropě propadá, rozhoduje přitom o 180 bilionech eur na ni navázaného dluhu v podobě firemních úvěrů, dluhopisů s proměnlivým úročením či řady derivátů. Dosud nepředstavitelné nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou i tyto sazby tlačí na rekordní minima – nebo rovnou pod nulu.

Euribor letos poprvé od historie sbírání dat o vývoji sazby v roce 1998 klesl do záporných hodnot. Pod nulu se zanořil v dubnu a aktuálně jeho tříměsíční podoba dosahuje rekordního dna -0,013 %, měsíční pak stejně tak rekordních -0,054 %.

Velké evropské korporace začaly „přebalovat“ dříve vydané dluhopisy a do nových smluv vpisují ustanovení o tom, že emitent dluhu po jeho věřiteli nikdy nebude žádat platbu úroku. Je to případ například automobilové skupiny Volkswagen a emisí jeho dluhopisů za téměř dvě dekády zpět v objemu přesahujícím miliardu eur. Podobně postupuje bankovní skupina Rabobank.

Španělská banka Banco Popular Espanol se dle dat Bloomberg v dubnu vzdala nároku, žádat po držitelích svých krytých dluhopisů záporný úrok, tedy aby oni zaplatili bance. Z „bontonu“ trochu vybočuje banka Nordea, která zvažuje přijetí těchto úroků od investorů do některých typů hypotečního dluhu, pokud na trhu takové podmínky (= záporná sazba) nastanou.

„Chceme dát investorům jistotu a proto do svých smluv vkládáme klauzuli, že po nich nikdy nebudeme žádat, aby oni nám platili úrok,“ uvedl pro Bloomberg Stefan Rolf, který má ve Volkswagenu emise dluhopisů na starosti. BMW podobnou klauzuli použila poprvé u emise dluhopisů, jištěných leasingem, letos v květnu v objemu 400 milionů eur. Investorům dala jistotu, že dnem sazby je ve smlouvách s BMW hodnota nula.

Na některých typech dluhopisů záporné sazby přímo – z podstaty věci – existovat nesmějí. Vezměme jen otázku další sekuritizace takového vydaného dluhu. Velcí emitenti si tak se situací na trhu prozatím poradili tak, že pro ně neexistuje nic s úrokem pod nulou.

Newsletter