Fed zvýšil sazby o 25 bodů, naznačil možné další navýšení. Sazby letos snižovat nechce, trh mu nevěří. Americké výnosy klesly, dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Procyklické měny se slabším dolarem zpevnily.

Zvykli jsme si napodobovat superhrdiny z filmů

O energii, digitálních technologiích, ale i energetických upírech a únavě jsme si popovídali s Jiří Stablou, zakladatelem Konopných lékáren, odborníkem na konopí a propagátorem zdravého životního stylu.

Jak chápete osobní hranice? Co se podle vás děje s naší energií ve chvíli, kdy děláme věci nad jejich rámec?

Zvykli jsme si napodobovat superhrdiny z filmů. Myslíme si, že když se toho na nás hrne více, že je to jen dopad moderní doby a děje se to všude. Je pro nás normální ze sebe vydat maximum v práci, vždyť to přece dělají “všichni”. A co potom? Jsme opravdu odměněni za práci, kterou děláme? Všude v literatuře o podnikání velicí obchodníci píšou o tom, že práci a domácnost rozdělují a jedině tak, si lze udržet oboje. Opravdu se dá dnes opustit zaměstnání a nemyslet na něj i doma?

Myslím si, že tohle stačí k pochopení ať máme rádi toho nejdůležitějšího šéfa nad svým životem, sebe. Pokud si někdo bude myslet, že je ředitel Boston Dynamics (výrobce inteligentních a nadčasových robotů) a vy jste jeho robot, odejděte. Pořád jste lidé s univerzálními možnostmi a nekonečnými příležitostmi.

Jak nám respektive Vám osobně do života vstoupily digitální technologie a například sociální sítě?

Jsem rád, že sociální sítě vlezly hluboko do mého života, a ještě více jsem nadšený, že jim dodnes věnuji mnoho času svého dne. Když je máte jako nástroj k práci, je to k nezaplacení. Je to výborná zbraň k ovlivňování myšlení lidí, co si o vašem produktu, či službě mají myslet. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych zkoumal něčí profily a životní příběhy druhých. To zaplať pánbůh nedělám.

Na sociálních sítích se mi líbí ta komplexnost informací, které algoritmus umí namíchat přesně podle vašich chutí a orientace. Za mě jsou sociální sítě výborný nastroj a je pouze na vás, jak je využijete. Digitální doba je skvělá, učí nás pokroku a předpovídá budoucnost. Rozhodně bych nebyl ten, který říká, že jsou ztráta času.

Nejčastější mýty o konopí? Vyvrátil Jiří Stabla

Jak na nás působí emoce jiných lidí a co si myslíte o takzvaných energetických upírech?

Existuje peklo i ráj, je jin a jang. Musíme si uvědomit, že naše tělo ať už fyzické, tak duševní žádá po kontaktu s druhými. Je těžké odhadnout, co za člověka se ukrývá naproti vám, protože obal většinou klame. Ale můžeme naslouchat řeči, kterou protistrana používá a odhalit nebezpečí. Pokud je protistrana negativní a snaží se vás ovlivnit na svou cestu, poradím vám, abyste okamžitě utekli. Dejte na má slova, to je totiž znamení, které vás chrání. Nikdo si nezaslouží poslouchat donekonečna pády a nemožné plány, pomluvy, závist a časy minulé, které byly hektické. Negativní člověk je nemocný a tato nemoc je nakažlivá. Dbejte veliké prevenci před nakažením negativními myšlenkami.

Kde nám podle vašich zkušeností nejvíce vyprchává energie, co je skrytým zlodějem?

Myslím si, že koukání na televizi a vliv sdělovacích prostředků, které nemáme šanci ovlivnit. Tím, že miluji obor neuromarketing a neurovědy obecně, tak vidím v běžném televizním programu jen jeden cíl, a tím je prodat inzerentovi. Nezlobte se na mě, ale placená reklama v televizních novinách, to je velký otazník pro všechny, kteří berou televize za modlu. Mozek nasává informace jako houba, dokáže si pamatovat, a aniž by chtěl, musí vstřebat prodejce automobilů stovky kilometrů od něj, nejnovější pojišťovny i když nemá, co pojistit anebo nový “energeťák“, který je údajně podle všech jen stejně cukr s vodou.

Snažím se mozek trénovat knihami a četbou. Mozek je výborný sval, a když mu dáte prostor pro vizualizaci, vstoupíte do imaginárního světa, on se vám odmění svou přirozenou funkcí po procvičení. Tím bude inteligence a nápady. Vy tak získáte vlastní nápady na příběhy a na televizi zapomenete, to bude vaše životní výhra. Osobě doma ani televizi nemám, jsem konzument internetu a knih. Hledám, co chci vědět, nemám čas na zábavu, kterou mi někdo připravuje pro svůj zisk.

Máte nějaký recept na duševní energii, respektive na potlačení životní únavy?

Začal jsem jako mladý kluk se zdravým životním stylem, brzy jsem se stal veganem. Někteří kamarádi jsou rozhodně vzhledově i vytrvalostně viditelně opotřebovanější, snad nikoho neurazím. Běhám zhruba 20 kilometrů denně. Pokud si rozdělíme naše tělo na duši a na fyzické tělo, tak jsem si naprosto jistý, že bychom měli být štědří k obou podstatám. Docílíme toho hlavně zdravou přírodní stravou a pohybem. Fakt je ten, že máme dnes tolik možností ve stravování, jako žádní králové a vládci před námi. Šetřete obal i duši, cestujte jako ti zodpovědní, co o sebe dbají.

Utečte od negativních předpovědí a věštbě, buďte svůj vlastní kartář, který Vám důrazně řekne: dnes budu lepší, než jsem byl včera a od negativní společnosti se budu držet na míle daleko. Čeká na tebe veliké štěstí, budeš úspěšný člověk! Dejte si tam, co chcete. Pravda je ta, že úspěšní odmítají negativní společnost navštěvovat, inspirujte se jimi a usmívejte se. Úsměv nejen směníte za zlato, ale budete ho získávat zpět od celého světa.

Newsletter