Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Zvyšuje legalizace marihuany riziko smrtelných nehod?

Kromě negativního vlivu na kriminalitu odpůrci legalizace marihuany často varují před rizikem zvýšení počtu dopravních nehod, které by měli způsobit řidiči pod vlivem drogy. Americká studie, která zkoumala vývoj nehodovosti ve státech, kde byla marihuana legalizována pro lékařské účely, tento závěr nepotvrdila. Ba právě naopak – došla k prakticky opačnému závěru.

Vědci z Columbia University Mailman School of Public Health zkoumali vývoj počtu dopravních nehod a počtu úmrtí s nimi spojených v 28 státech, které od roku 1996 legalizovaly marihuanu pro lékařské účely. Studie vyšla v odborném časopise American Journal of Public Health.

„Namísto nárůstu počtu usmrcených, jsme překvapivě zaznamenali jejich pokles,“ citoval Business Insider Juliana Santaella-Tenorio, spoluautora výzkumu. Ze studie vyplynulo, že legalizace lékařské marihuany není spojena se zvýšením počtu smrtelných dopravních nehod.

Marihuana a stát Colorado

Naopak ve většině států, kde byla marihuana pro lékařské účely legalizována, počet smrtelných dopravních nehod klesl. V průměru se počet úmrtí na silnicích ve zkoumaných státech snížil o 11 procent. Nejvýraznější pokles byl zaznamenán u skupiny lidí ve věku 25 až 44 let.

Ačkoliv Julian Santaella-Tenorio byl poklesem počtu úmrtí po legalizaci lékařské marihuany překvapen, ve skutečnosti k podobnému závěru došla starší podobně zaměřená studie, která byla již v roce 2013 publikována v odborném časopise The Journal of Law and Economics.

Rekreační užívání marihuany schválil i stát Maine

Autoři této předchozí studie zkoumali data z 19 států, kde byla lékařská marihuana legalizována. Spočítali, že během prvního roku po tomto opatření se počet smrtelných dopravních nehod snížil o 8 až 11 procent.

„Snazší přístup k marihuaně neohrožuje veřejnou bezpečnost, naopak ji spíše zlepšuje,“ citoval Business Insider Benjamina Hansena, autora studie z roku 2013 a profesora ekonomie na University of Oregon.

V Kalifornii schválili užívání marihuany pro rekreační účely

Newsletter