Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Šéf Erste: Skutečná výzva? FinTech a negativní sazby

Zátěž, kterou přinášejí nové regulace, je zcela nevýznamná ve srovnání s výzvou, kterou pro bankovní sektor představuje oblast FinTech. Generální ředitel skupiny Erste Andreas Treichl to uvedl v rozhovoru pro Bloomberg TV. Prvé ve srovnání s efekty druhého označil doslovně za „chickenshit“. Za bláznivou pak finančník Treichl považuje myšlenku odchodu Velké Británie z Evropské unie a skutečný problém pro banku a její klienty i v České republice, pokud sazby v Evropě půjdou hlouběji do záporu.

Negativní sazby? Pro nás to nejhorší

Vážně zasažena je Erste, největší banky v ČR, na Slovensku a v Rumunsku, podle slov Andrease Treichla prostředím negativních úrokových sazeb a to v souvislosti vysokého podílu střadatelů z nižších příjmových skupin. „Velkou otázkou pro nás je, zda sazby půjdou hlouběji negativním směrem. Bude velmi těžké toto přenášet na klienty. Uvedu příklad. Ovládáme zhruba třicet procent depozit v České republice. Pokud se bavíme o nižších příjmových skupinách, své úspory u nás má polovina (české) populace. Přenést negativní sazby na tuto populaci České republiky? To je pro nás prostě vážná otázka,“ uvedl pro Bloomberg Treichl.

Úvaha, že negativní sazby jsou potřebné pro oživení úvěrování, může platit v některých případech, ale rozhodně neplatí u našich klientů, řekl Treichl s tím, že si prostě nepůjčují proto, že sazby jsou nízké. „Pokud si nepůjčím na deset let za dvě procenta, nepůjčím si ani za 1,8 procenta,“ přirovnal Treichl s tím, že klíčová není výše sazby ale důvěra v budoucnost. „Je to politický příběh a ECB mu nemůže pomoci,“ řekl Treichl. ECB dle něj pomáhá státům s vysokým zadlužením i pádem ratingů.

Negativní sazby, regulace? Výzvou je FinTech

Regulace je ničím ve srovnání s proměnou, kterou pro budoucnost bankovnictví znamená FinTech, uvedl dále v rozhovoru Treichl – s tím, že digitálním směrem se banka posouvá tak jako tak. „Prodáváme asset management, depozitní služby a transakce a pak úvěry. Všechny tři věci můžeme realizovat digitálně. Ale hlavně všechny tyto tři věci musíme umět pod jednou střechou,“ uvedl Treichl. FinTech jedle něj nezbytným kanálem, který mění bankovní odvětví a skutečně jej promění. Za zásadní inovaci v tomto směru označil technologii blockchain.

Británii budu nenávidět, pokud odejde

Dojde-li k Brexitu, utrpí především Evropa, ale Velká Británie také, soudí Treichl a v nadsázce říká že zemi bude nenávidět, pokud k Brexitu skutečně dojde. Pozastavuje se ale nad divergencí, která provází dění v eurozóně v posledních měsících a to v souvislosti uprchlické krize. „Pracujeme na bankovní unii, vše bude evropské, ale několik měsíců zpět jsem musel čekat na německé hranici, abych se do země dostal. Pokud omezujeme pohyb lidí a zboží, proč pracujeme na bankovní unii?“, ptá se Treichl. Migrační krize je vážnějším nebezpečím, než Brexit, odpovídá v tomto kontextu Treichl pro Bloomberg TV. Za bláznivou – na dotaz postoje vůči politice německé kancléřky Merkelové – označil Treichl představu, že si Evropa jako kontinent s 500 miliony obyvatel neumí poradit s jedním milionem příchozích uprchlíků.

Newsletter