Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

KB: Zájem zahraničí o české bondy? Jsme těsně před vrcholem

Na konci listopadu loňského roku přesáhl podíl zahraničních investorů na držbě korunového vládního dluhu poprvé v historii hodnotu 30 %. Tento trend způsobila masivní zahraniční poptávka především po krátkodobých státních dluhopisech a na to reagující nabídka Ministerstva financí, vyplývá z analýzy Komerční banky. Banka očekává, že podíl nerezidentů až do konce kurzového závazku poroste.

„Tato (předpokládaná) koncentrace zahraničních držitelů na krátkém konci výnosové křivky představuje riziko pro rychlejší než očekávaný růst výnosů českých dluhopisů. Jelikož se zahraniční poptávka po českých dluhopisech s koncem kurzového závazku a postupnou normalizací trhu podle našeho názoru výrazně sníží, bude muset ministerstvo refinancovat splatné dluhopisy u domácích investorů, ale za vyšší výnosy,“ uvádí analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Na samém začátku letošního roku se českým státním dluhopisům dařilo. „Tato nákupní horečka souvisela s přílivem kapitálu na český trh v očekávání brzkého konce kurzového závazku ČNB, s levným financováním v korunách skrze cross-currency (XCCY) basis swapy a s obavami ohledně možného zavedení záporných sazeb ČNB,“ píše Dřímal s tím, že dvouletý výnos poklesl opět k -1 % a desetiletý pod 0,35 %. V druhé polovině ledna však přiliv spekulativních peněz zpomalil a prohlášení řady členů bankovní rady zároveň snížily šance na zavedení záporných sazeb. V důsledku pak české státní dluhopisy umazaly podstatnou část svých zisků.

ČNB: Exit? Asi polovina roku. Kurz CZK? Rizika v obou směrech

Komerční banka v analýze zároveň uvedla, že očekává schodek státního rozpočtu na 45 mld. Kč, oproti schválenému schodku 60 mld. Kč. Letošní hrubé výpůjční potřeby by tak podle ní dosáhly jen 275,6 mld. CZK, oproti 290,6 mld. Kč odhadovaným Ministerstvem financí. „Na straně financování se podle našich odhadů ministerstvo zaměří na prodeje krátkodobých dluhopisů už během začátku roku, aby využilo mimořádných tržních podmínek a záporných výnosů,“ uvedl Dřímal. V únoru ministerstvo plánuje dvě aukce, kde bude prodávat nové krátkodobé dluhopisy s nulovým kuponem. „Splatnosti těchto papírů ale budou v letech 2020 a 2022, což se pro investory spekulující na exit může nakonec zdát příliš,“ podotýká Dřímal.

V porovnání s rokem 2016 Komerční banka očekává růst výpůjčních potřeb o 64 mld. CZK a emisi státních dluhopisů v aukcích na primárním trhu ve výši 28 mld. Kč. Čistá emise státních dluhopisů, tj. splátky dluhopisů oproti objemu aukcí, prodejů na sekundárním trhu plus čisté efekty výměn dluhopisů, by však letos měla poklesnout z loňských 66,5 mld. Kč na letošních 32,1 mld. Kč.

Zahraniční spekulanty už české dluhopisy tak netáhnou. Vinou ČNB

„Rizika pro tento výhled se koncentrují především ve směru nižší emise. Schodek rozpočtu může být nakonec ještě menší než námi odhadovaných 45 mld. CZK, což by mechanicky snížilo i potřebu financování,“ uvádí Dřímal. Ministerstvo financí se podle něj také může rozhodnout vyčerpat větší část své likviditní rezervy, neboť ke konci února 2017 se musí další veřejné subjekty (zdravotní pojišťovny) zapojit do systému státní pokladny a převést své účty do ČNB. Může také podle něj dojít k nižší emisi státních dluhopisů výměnou za větší prodeje pokladničních poukázek (se splatnostmi v roce 2018) pro zmírnění tlaku na trh státních dluhopisů.

Pro výnosy státních dluhopisů Komerční banka očekává, že krátký konec výnosové křivky zůstane hluboko v záporu, a to do konce kurzového závazku ČNB kvůli spekulacím a levnému financování prostřednictvím XCCY basis swapů. „Po konci závazku očekáváme jen relativně pomalý růst krátkých výnosů, protože možné další intervence centrální banky podle nás vyústí v pouze postupnou normalizaci (utahování) XCCY basis swapů,“ píše Dřímal v analýze.

Komerční banka v souladu s předchozí prognózou očekává, že výnosy na dlouhém konci české dluhopisové křivky v letošním roce postupně porostou, a to kvůli vyšším výnosům německých dluhopisů a zrychlení inflace. „Tento trend ale budou omezovat splátky dluhopisů (generující poptávku prostřednictvím snahy o reinvestice), zvýšená mezibankovní likvidita a omezená nabídka kvůli očekávané snaze ministerstva prodat co nejvíce krátkodobých dluhopisů za záporný výnos,“ podotýká Dřímal.

Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

Newsletter