Český průmysl: Výroba silně roste, cenové tlaky nahrávají vyšším sazbám

Index PMI sektoru průmyslu se v červenci sice dostal na nejnižší hodnotu letošního roku – 55,3 bodu – i přesto však zůstává na úrovni signalizující dobrou kondici. Průmyslová výroba dle posledních dat dále roste, tlaky na ceny jsou pak i přes mírné oslabení stále robustní, což nahrává představě zvýšení sazeb ČNB během třetího čtvrtletí.

Podle dat společnosti IHS Markit se provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru v červenci nadále zlepšovaly. Rozvoj podnikatelských podmínek poháněla robustní, ač pomalejší, expanze výroby, nových zakázek i zaměstnanosti. Tempo inflace opět oslabilo jak u nákladů, tak u cen výstupů a bylo zatím nejslabší v tomto roce. Podnikatelská důvěra zůstala i přes pokles na minimum za sedm měsíců silná.

Index PMI se tak sice snížil z 56,4 bodu na 55,3 b., ovšem i tyto hodnoty stále znamenají zlepšování obecných obchodních podmínek. Nižší expanzi ovlivnilo především pomalejší (byť stále solidní) tempo růstu výroby a nových zakázek.

„Data z červencového průzkumu ukazují, že český zpracovatelský sektor zatím v roce 2017 stále silně roste,“ okomentovala dnešní čísla Sian Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit. „Aktuální výsledky PMI sice poklesly z nedávných rekordních hodnot, ale nadále signalizují zlepšování obecných podnikatelských podmínek, podporované z velké části růstem výroby a nových zakázek. Vyšší výroba a poptávka se spojuje i se silným tempem nárůstu zaměstnanosti, ačkoli firmy stále hlásí, že růst ohrožuje nedostatek pracovních sil,“ dodala.

Jonesová dále píše, že cenové tlaky zůstávají ostré, i přestože inflace cen vstupů i výstupů oslabila na nejnižší úroveň v tomto roce. „Zvýšené inflační tlaky podporují předpověď společnosti IHS Markit, že by ČNB mohla ke konci třetího čtvrtletí zvýšit úrokové sazby,“ je přesvědčena ekonomka.

„Dnešní údaj sice zpomalil více, než se očekávalo, to však jde patrně na vrub nižší výrobě spojené s prázdninovými měsíci a čerpáním dovolených,“ okomentoval report hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „V minulém roce se červencové PMI dočasně propadlo dokonce pod hodnotu 50 bodů. Mírně nižší červencové PMI tak není nutné přeceňovat, stále se totiž jedná o velmi příznivou hodnotu, která potvrzuje, že ekonomika do 3. čtvrtletí vstoupila v optimistickém tempu.“

Podle predikce společnosti IHS Markit poroste průmyslová produkce z 2,9 % v roce 2016 na 3,9 % v roce 2017, přičemž výrobní sektor bude klíčovou složkou této expanze.

Newsletter