Šanghaj -8 %. Čína nechá trhy padat, dokud padat budou…

AKTUALIZOVÁNO: Čínská centrální banka snížila hlavní sazbu o 25 bodů, rezervní požadavek u bank o 0,5 procenta a dodala 150 miliard jüanů krátkodobé likvidity v nejmohutnějším zásahu na trhu za poslední půlrok. Dalšímu prudkému propadu čínských akcií v řadě – u Šanghaje o 8 procent a o 22 procent za poslední čtyři dny – ale nijak nezabránila. Panické výprodeje naopak umocnila nulová reakce čínských autorit na propad akcií v Šanghaji pod klíčovou úroveň 3 tisíc bodů, potvrzující, že Čína trhy nechá padat, dokud padat budou…

Čtyřdenní propad akcií v Šanghaji je nejprudší od roku 1996. Index Shanghai Composite uzavřel o 8,1 procenta níže na úrovni 2.949,22 bodu a investory k dalším výprodejům přiměla neaktivita čínského regulátora jakkoli zasáhnout. Situaci porovnávají s tou před měsícem, kdy po propadu trhu o 8,5 procenta čínský regulátor ihned reagoval dvěma prohlášeními a zásahy, které dalšímu propadu bránily.

 

Americké akcie se dokázaly zásadně vymanit ze ztrát – aby se do nich znovu ponořily. Končí o 3,5-4 % níž. Nálada? Jeden…

Posted by Roklen24 on 24. srpen 2015

To už není v moci Číny

Čínský CSI 300 index odepsal bezmála 8 procent, když prudčeji než je tato hodnota klesaly průmysl, komodity i technologie. Obr PetroChina je na dně tržní hodnoty od prosince loňského roku. Index Hang Seng odepsal „pouze“ 0,7 % ale parametrově je v situaci krachu trhů v říjnu roku 1987. Akcie v HongKongu jsou nejníž od července 2013.

„Jsme svědky panických prodejů a ztráty důvěry. Vláda už na trhu znovu zasahovat nebude, protože výprodej na trzích se rozvinul do globálního rozměru. Takový zásah by už nefungoval,“ komentoval pro Bloomberg Wei Wei z šanghajské Huaxi Securities.

Od nečekané intervence na čínském jüanu 11. srpna velké čínské banky takřka nepřetržitě prodávají americké dolary, aby posílily svou domácí likviditu. Intervence z trhu stáhla hotovost a tlačí na růst zápůjčních sazeb. Banky snížily svou ochotu půjčovat a to není to, co centrální banka k podpoře ekonomiky potřebuje. Dnes proto v nejmohutnějším zásahu za půlrok dodala na trhu 150 miliard jüanů skrze 7denní likviditu a nadto za ministerstvo financí prodávala tříměsíční poukázky v objemu 60 miliard jüanů. Později v rámci dne snížila rezervní požadavek o 0,5 procenta a základnís sazby o 25 bazických bodů. 

Podle ekonomů v anketě Bloomberg budou čínské devizové rezervy ve zbytku roku v důsledku dalších zásahů na trhu klesat řádově o 40 miliard dolarů měsíčně.

Další záchrana trhů nebude

Čínský regulátor už 14. srpna uvedl, že nebude dále akcie nakupovat proto, aby podpořil jejich cenu a celý akciový trh. K zásahu je připraven za „mimořádné volatility či v případě ohrožení finančního systému Číny jako celku“. Podle čerstvého komentáře na titulní straně státem placených Economic Information Daily to platí o pro situaci, kdy dál padají ceny akcií.

Na trhu včera propadlo více jak 700 titulů o více jak 10 procent a na zhruba šestině bylo pozastaveno obchodování. Pevninské akcie v Číně stále obchodují na zhruba 61násobku zisků proti například 19násobku amerického akciového indexu S&P 500. Čínská ekonomika v červenci zvolnila růst na 6,6 procenta. První data z čínské výroby za srpen přitom naznačují, že přišlo další zhoršení.

Světové trhy mírní přepálené výprodeje

Zatímco čínské akcie prošly dalším prudkým propadem, evropské akcie, komodity i americký dolar proti euru zotavují. Evropské akciové indexy Euronext 100 i Euro Stoxx 50 připisují bezmála 3 procenta, podobně jako francouzský index CAC i německý DAX. Domácí pražská burza zpevňuje o bezmála 4 procenta, vedena růstem akcií Erste, ČEZ a KB o více jak 3 % a O2 o 14 % na spekulaci o rozpuštění ážiového fondu ve prospěch akcionářů.

Americký dolar dobývá zpět část pozic vůči euru a sílí o 0,4 % k 1,1540 EURUSD. Ropa Brent se zotavuje o 3,5 % k úrovni 44 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI o 3,4 % nad 39 dolarů za barel. O půlprocento pod 1150 dolarů za unci ustupuje zlato.

Newsletter