Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Kalousek: Česká vláda? Projídání rozpočtů, populismus a Babiš

Andrej Babiš jako ministr financí nepředstavuje pro Českou republiku riziko. Představuje naprosto zásadní riziko jako politik, říká v první části rozhovoru pro Roklen24 předseda TOP 09, Miroslav Kalousek. Komu vděčí česká ekonomika za nynější skvělou kondici? Je Jiří Rusnok mužem na svém místě? Jaký výsledek v podzimních volbách TOP 09 očekává? Jak se strana daří zatraktivnit politiku mladým lidem? Druhou část rozhovoru naleznete zde.

R24: Jaký je Váš názor na režim devizových intervencí?

Když má politik říkat názor na politiku ČNB, je to vždy velmi choulostivé. Kovandovi se to kritizuje, ten ale může, je to nezávislý analytik. Vždy jsem patřil mezi ty, kteří přísně trvali na nezávislosti centrální banky – bankovního systému vůbec. Uvedu příklad: jako politik, jehož elektorát je odpovědný, spořivý, myslí na budoucnost, bych se k intervencím nikdy neodhodlal. Svému elektorátu bych musel oznámit: „Znehodnotili jsme vaše úspory o 4 procenta, ale nezoufejte, časem se to spraví, ale pokud potřebujete být zítra likvidní, je mi líto.“

Z ryze ekonomického hlediska byl tento krok ospravedlnitelný, standardní nástroje byly vyčerpány, hrozila deflace, jednalo se o legitimní krok pro přiblížení se cílům ČNB. Otázkou, na kterou jen těžko hledat odpověď, zůstává, jestli v tu chvíli nebylo lepší změnit cíl ČNB. Pokládám za férové, aby politici nezpochybňovali kroky centrální banky, a to především ex post.

R24: Můžeme očekávat, že dojde k ukončení intervencí v polovině roku 2017 nebo bude ukončení opět prodlouženo?

Exit nebude jednoduchý. Můžeme jen spekulovat, zda ho bankovní rada oddaluje, protože se ho obává, anebo proto, že má skutečně tolik argumentů, že to pokládá za správné.

R24: Je podle Vás nový guvernér ČNB Jiří Rusnok mužem na svém místě? Co si myslíte o okolnostech jeho jmenování?

Nedomnívám se, že by jmenování Jiřího Rusnoka mohlo jakkoliv ohrozit nezávislost ČNB. Zcela jistě odborně vyhovuje kritériím guvernéra ČNB. Jiná věc je, že lidí, kteří by odborně vyhovovali, je více. Jenom Jiří Rusnok udělal takovýto obchod se Zemanem. Kdybych měl právní filozofii pana doktora Ištvána, tak bych to hodnotil jako korupci – nemám právní filozofii pana Ištvána.

R24: V jakém stavu je podle Vás česká ekonomika od počátku vlády Bohuslava Sobotky?

Je ve velmi dobré kondici, o což se tato vláda nezasloužila. Byť ji nemám za zlé, že se k tomu hlásí – to je vlastní všem vládám. Podstatná je optimistická situace v Evropě, zejména eurozóně, a ta nemusí trvat věčně. Vládě vyčítám, že zatímco my jsme museli konsolidovat (nic jiného nám v době krize nezbývalo), odevzdávali jsme rozpočty ve velmi slušném stavu. Současná vláda místo, aby konsolidaci dokončila, a udělala některá nezbytná systémová opatření pro jejich stabilizaci, tak prudce zhoršila strukturální deficit a nemá v úmyslu ho nějakým způsobem zlepšovat.

Češi mají ekonomickou párty. Ať se neopijí!

Vyšší než očekávané příjmy místo, aby je používala ke zlepšení salda, promítá do vyšších výdajů bohužel i do mandatorních a kvazimandatorních, takže budou zátěží budoucí reprezentace. Nutně přijde situace, kdy dobré časy skončí, mandatorní výdaje ale zůstanou. Strukturální deficit se odhalí v celé své nahotě a bude muset přijít jiný Kalousek, který s rukama od krve a nenáviděn, bude zase muset konsolidovat. Prokletí posledních dvaceti let je, že se zásadně dělá procyklická politika – v dobách dobrých se bezhlavě utrácelo, v dobách špatných byl deficit tak příšerný, že v dluhové krizi států nezbývalo nic jiného než šetřit, což bylo samozřejmě také procyklické.

Vzhledem k tomu v jakém stavu jsme rozpočty odevzdali, tak kdybych byl stejný populista, jako je pan premiér, říkal bych, že jsme se za nynější dobrou kondici ekonomiky, zasloužili my. Ani to není pravda, nezasloužila se za to žádná vláda. Vnější poptávka a celková nálada v Evropě má vždy větší dopad než jakákoliv hospodářská politika vlády. Sobotkova vláda nevyužívá dobré časy, aby konsolidovala rozpočty či udělala jakoukoliv, pro mě třeba i nepřijatelnou politiku, vláda ale nedělá absolutně žádné strukturální změny, pouze utrácí.

Sobotkova i Babišova kampaň k nezaplacení. A zadarmo

R24: Jaká rizika ohrožují dobrý stav tuzemské ekonomiky?

Obrovská orientace na automobilový průmysl, to je dlouhodobá záležitost, z toho nikoho neviním – v Evropě je přeautomobilováno a všichni nemohou být vítězi. Dalším rizikem je trh pracovních sil, který příliš nekoresponduje s potřebami tahounů HDP a je přeregulovaný. Tady je řešení technicky jednodušší, nikoli už ale politicky.

R24: Mohl by České republice přinést brexit nějaká pozitiva?

Pro Českou republiku má brexit dominantně negativní dopad.

R24: Byl byste pro zavedení eura?

To závisí na politice zemí eurozóny. Euro je čistě politický projekt, který ignoroval ekonomické zákonitosti, anebo doufal, že tyto zákonitosti budou následovat po nastartování projektu euro. Každý prostor i s menšími rozdíly v síle ekonomiky, má dva regulátory – centrální banku a vládu. Eurozóna má jenom regulátora privátních peněz, tedy centrální banku. V době krize regulátor evidentně chybí, centrální banka tento deficit dohání, z mého pohledu velmi kontroverzním programem kvantitativního uvolňování (QE), který sice krátkodobě spoustu věcí vyřešil, ale de facto si koupil pouze čas. A to nezůstane bez nákladů – ty budeme tvrdě platit.

V tuto chvíli má eurozóna hodně nevyřešených věcí, proto pro Českou republiku není důvod s eurem pospíchat. Může ale brzy nastat situace, že bezpečné členství v EU bude garantovat jen členství v eurozóně. Země vně eurozóny budou pak mnohem víc vystaveny jiným zahraničněpolitickým vlivům. Jsem hluboce přesvědčen, že u nás platí rovnice ,,čím méně Evropské unie, tím více Ruska“. Proto pokud taková situace nastane, budu pro co nejrychlejší vstup do eurozóny.

R24: Jak byste z pozice bývalého ministra financí zhodnotil současného ministra?

Nechci hodnotit. Odvolal bych se na své názory na něj. Andrej Babiš jako ministr financí nepředstavuje pro Českou republiku zásadní riziko. Ministři financí přicházejí a odcházejí. Ovšem Andrej Babiš jako politik představuje naprosto zásadní riziko pro Českou republiku! Já ho kritizuji z role někoho, kdo je rizikem pro demokracii, než pro veřejné rozpočty. Hodnocení ponechávám na ratingových agenturách. Na konci července, tedy v dobrých časem, agentura Fitch snížila rating dlouhodobých závazků naší země o jeden bod. V roce 2011, v těch nejhorších časem, mě agentura Moody’s zvýšila rating o dva body.

Kalousek: Z migrační krize v ČR těží prodavači se strachem

R24: Jak byste zhodnotil současný rozpočet, mohl by být už v příštím roce vyrovnaný?

Při trochu odpovědné politice by nebyl žádný problém dosáhnout vyrovnaného rozpočtu už příští rok. A to nejen fiskálního, ale i strukturálního (očištěného od mimořádných vlivů a ekonomického cyklu). Jsem si jist, že kdyby se konsolidovalo tam, kde jsme konsolidovali my, tak už vyrovnaný byl. Dnes jsem ochoten uznal kritiku, že jsme konsolidovali příliš rychle, naše tempo mohlo být třetinové či až poloviční. Zoufale jsme bojovali o důvěru trhů, abychom se nedostali do dluhové pasti. Nyní k žádné konsolidaci nedochází, dochází jen k udržovací a utrácecí politice. Šetření by vyžadovalo strukturální změny v zákonných výdajích.

Problém všech evropských rozpočtů je strukturální, kdy větší část příjmů je dopředu určená na zákonné výdaje a vláda má k dispozici 15 – 20 procent celkového objemu k tomu, aby realizovala své priority. To je málo.

R24: Volební preference TOP 09 v posledních letech klesaly (ve volbách měla TOP 09 celkem 12 procent), nyní se podle průzkumů pohybujete okolo 6 procent (např. v květnu 2016 měla podle agentury STEM TOP 09 podporu 7,6 procenta voličů). Jaký očekáváte výsledek v říjnových volbách?

Jediné preference, kterým přikládáme váhu, se dozvíme právě v říjnu. V posledních volbách se nám nepodařilo vstoupit do všech zastupitelstev. Teď bychom rádi zasedli do všech krajů. Před dvěma lety se čtyři naši kandidáti dostali do druhého kola senátních voleb, ani jeden z nich nakonec neuspěl. Doufám v lepší výsledek, ale netipuji. Jsem si vědom toho, že aktuálně nezískáváme tím, že odmítáme být populisté. Někteří naši političtí soupeři neodolali svést se na této vlně, my odolali, což nás asi bude něco stát.

R24: Myslíte si, že se TOP 09 daří zaujmout mladší voliče? Jak velký prostor mají mladí lidé přímo v TOP 09?

Děláme vše proto, aby byl co největší. Mladí jsou totiž jediná naděje. Dnes máme šanci, aby politiku dělala generace, která nežila v těch strašných pokřivených letech, ve kterých jsme jako mladí žili my. Snažíme se mladé lidi zaujmout, přitáhnout, dát jim prostor, vyjít vstříc, poslouchat jejich názory. Snažíme se kolem TOP 09 vytvořit co největší zájem aktivních mladých občanů, protože demokracie nutně potřebuje sice své demokratické instituce procesy a mechanismy, ale když se v nich neangažují aktivní občané, je to mrtvá demokracie.

ANKETA: Co si mladí politici myslí nejen o Zemanovi?

R24: A stačí to, abyste pro politiku, potažmo TOP 09, získali mladou generaci?

Mladí lidé mají samozřejmě obrovské portfolio možností a spoustu z nich politika nezajímá, ale není to beznadějné, mladých lidí, kteří mají zájem o politiku, není zase tak málo. Například zájem o naše sociální sítě je obrovský. Na Facebooku a Twitteru jsme v popularitě mezi politickými stranami na druhém místě. Zajímá s o nás dvakrát více lidí než o ODS, třikrát více než o KDU-ČSL. To je dobrý výsledek toho, jak se věnujeme komunikaci s mladými lidmi.

Jsme rádi a vážíme se těch, kteří s námi spolupracují. Máme TOP tým, 14 tisíc aktivních podporovatelů, v budoucnu se třeba z některých z nich stanou členové strany TOP 09, někteří z nich mohou být další předsedové strany a já jim pak budu z domova důchodců držet palce.

R24: Předseda a spoluzakladatel Top týmu Jan Kavalírek v rozhovoru pro Roklen24 mimo jiné hovořil o politických vzorech. Mladý politik prozradil, že k jeho vstupu do politiky významně přispěl vzor v podobě Karla Schwarzenberg. Myslíte si, že zde máme dostatek politických vzorů nebo naopak chybí? Jak silná je jejich role?

Každý máme nějaký vzor. Samozřejmě Karel Schwarzenberg jako obrovská persona evropského významu, je dobře, že tady takový vzor je. Ovšem není úplně nezbytné, aby ty vzory byly jenom politické, je velice důležité, aby byly ve veřejném životě. Je mi líto, že když se podívám do historie naší země, tak se intelektuální elity vždy mnohem více snažili účastnit veřejného a politického života. Představovali osoby, které měli respekt a byli vzory, jejich slovo mělo váhu. Dnes mám pocit, že intelektuální elita, je-li nějaká, spíše mlčí.

ANKETA: Politika očima mladých předsedů

Druhá část rozhovoru zde.

Miroslav Kalousek vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Od ledna 1993 do ledna 1998 působil na Ministerstvu obrany ČR. Na Sjezdu KDU-ČSL 2003 v Ostravě byl zvolen předsedou KDU-ČSL, tento post v roce 2005 na Sjezdu v Plzni obhájil. Předsedou KDU-ČSL byl do roku 2006. Od ledna 2007 do května 2009 působil Miroslav Kalousek jako ministr financí ČR. V červnu 2009 Miroslav Kalousek spolu s Karlem Schwarzenbergem založil stranu TOP 09, v listopadu 2009 byl na ustavujícím sněmu zvolen jejím 1. místopředsedou. Po volbách v roce 2010 byl jmenován ministrem financí ČR. Po volbách v roce 2013, kdy TOP 09 přešla do opozice, se stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, je také místopředsedou rozpočtového výboru. Je považován za lídra opozice ve sněmovně. Od listopadu 2015 je předsedou TOP 09.

Newsletter