Kryptoměny: Fenomén, rally, šílenství, krach? Jak to vidí odborníci

Bitcoin překonal historickou hranici 2300 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se dostala nad 87 miliard dolarů. Z titulků domácích i světových médií je jasné, že nastala „digitální“ horečka, která se nezadržitelně šíří. Jde o přirozený a žádoucí trend, nebo jen o chvilkové nadšení se špatným koncem? Zeptali jsme se předních českých odborníků na digitální měny.

„Vypadá to jako šílenství, ale není,“ komentuje výše popsanou situaci s důrazem na bitcoin expert na kryptoměny a ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal. „Fundamentů, které stojí za tímto až neuvěřitelným růstem, je několik. Tím hlavním je, že čím dál více lidí bitcoin objevuje. Čím dál více lidí, firem, investorů a nadšenců chápe, že kryptoměny jsou budoucnost,“ dodává.

Zvýšený zájem o bitcoin potvrzuje i vyhledávač Google. V souvislosti s vývojem ceny bitcoinu (BTC) a zájmem médií se vyhledávání pojmu „bitcoin“ postupně dostává ke svému vrcholu z konce roku 2013, kdy popularita tohoto výrazu dosáhla hodnoty 100, tedy absolutního maxima vzhledem k nejvyššímu bodu grafu.

Podle Martina Šípa, koordinátora projektu Paralelní Polis, je hnací silou zájmu o bitcoin, a o kryptoměny vůbec, fakt, že jde o odvětví a prostor svobody. Jeho exponenciální rozvoj by se dle něj dal přirovnat k rozvoji internetu během posledních 20 let.

„Momentální cenový růst reflektuje přetlak akumulovaný za poslední dva roky,“ tvrdí Šíp. „Kdo je v kryptoměnách déle, zná tento proces skokového růstu cen, který se od roku 2009 opakuje již po několikáté. Bitcoin a kryptoměny obecně přežily již několikrát svou proklamovanou „smrt“. Teď začínají být brány vážně stále větším množstvím technologických firem, bank i států (viz Japonsko).“

Kryptoměny aktivně používá přes 3 miliony lidí, jejich význam roste

Dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu vypadá následovně:

Jednoznačně se tedy shodneme, že boom zájmu je pro kryptoměny pozitivní faktorem. Na druhou stranu ale nelze opomenout pohled, který současnou situaci přirovnává k nafukující bublině. Má cenu tedy dále nakupovat?

„Pokud chcete dnes nakoupit a zítra prodat, potom možná proděláte,“ míní Stroukal. „Ale za deset let nám bude připadat dnešní neuvěřitelný růst stejně nezajímavý, jako když se dnes ohlédneme za dobou, kdy bitcoin poprvé vystřelil na jeden dolar,“ dodává.

O něco opatrnější přístup volí Pavel Niedoba, zakladatel nejdéle fungující české bitcoinové směnárny Simple Coin. Podle něj jsme totiž svědky tzv. FOMO efektu.

„FOMO znamená ´Fear of missing out´, tedy něco jako že vám ujede rozjetý vlak,“ vysvětluje Niedoba. „Není to poprvé, kdy bitcoin zhruba zdesetinásobil svou hodnotu během několika měsíců a kdy se růst postupně zrychloval. Vždy tomu předcházelo opatrné posouvání all time high po poklesu a relativně klidném období.“

Niedoba zároveň upozorňuje, že se do hry dostávají „velcí hráči“. Bitcoin a kryptoměny pro ně znamenají relativně jednoduchý a bezpečný způsob, jak násobit své vklady pomoci tzv. „pump and dump“, kdy se určitou měnu podaří počáteční investicí vyhnat na násobek ceny a vzápětí ji odprodat draze. „Toto lze běžně pozorovat na burzách s některými alternativními coiny a je možné, že to nyní probíhá i s bitcoinem,“ míní šéf Simple Coin.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Král bitcoin brzy sesazen?

V rámci zvyšování celkové tržní kapitalizace trhu kryptoměn nelze opomenout jeden důležitý fakt. Tím je postupně snižující se podíl bitcoinu. Ještě na konci února tvořil BTC více jak 86 % trhu digitálních měn, aktuálně se nachází pod 46 %.

„Tento vývoj je přirozený. Signalizuje velkou změnu a určité dospívání celého odvětví,“ míní Šíp. „Bitcoin opouští svou roli jediné hlavní a neohrozitelné kryptoměny. Podstatné ale je, že se tím zprostředkovaně dostává financování dalším inovativním projektům.“

Obdobně se na situaci dívá i Niedoba. Podle něj, jak bylo kdysi řečeno v pořadu Jana Krause, je „bitcoin retro“. Existují totiž alternativní kryptoměny, které jsou z hlediska obchodování daleko zábavnější.

„Není problém obchodovat kryptoměny s volatilitou desítky procent denně,“ upozorňuje Niedoba. „Velkým problémem je kapacita sítě a s tím spojené poplatky. Problém je to dlouhodobý a známý. K jeho vyřešení je potřeba konsensus většiny minerů, který se zatím nedaří najít. Možná je to tím, že právě oni sami poplatky za transakce inkasují.“

Ostatní kryptoměnám se tak otvírá prostor pro řešení problémů, se kterými se bitcoin potýká – ať v oblasti anonymity, rychlosti transakcí, kapacity sítě či velikosti poplatku. „Přirovnal bych to k době vzniku kovových minci, kdy lidé používali zlato k uchování hodnoty, stříbro k velkým nákupům a měď k malým platbám. Všechny tyto mince přitom měly nezastupitelné místo na trhu,“ dodává Nieodoba.

Viceguvernér ČNB „vrací úder“ aneb polemika kolem bitcoinu pokračuje

Altcoiny FTW!

A jakým altcoinům odborníci věří? Pro Martina Šípa je nejzajímavější tzv. Projekt SAFE s kryptoměnou Maidsafecoin. Ten podle něj slibuje přinést „nový distribuovaný Internet bez centrálních úložišť a také první skutečnou digitální hotovost bez transakční historie“.

Pavel Niedoba zase věří v určitou renesanci litecoinu, který je bitcoinu hodně podobný, má dlouhou historii, ale je ze stejných důvodů považován za „nudnou měnu“.

„Myslím si, že budou zajímavé kryptoměny založené na konsensu místo těžby, protože to zvyšuje rychlost potvrzení jejich transakci a snižuje náklady na provoz,“ vysvětluje Niedoba. „Zde jde o Ripple a Stellar, kde je Ripple měna s vysokou likviditou a kapitalizací, ale není decentralizovaná – přezdívá se jí bankovní coin. Stellar naopak zatím moc rozšířen není, teprve probíhá jeho uvolňování neboli rozdávání.“

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Milníky domácího prostředí: Dnes Alza, kdo zítra?

Minulý týden obletěla česká média zpráva o tom, že největší tuzemský e-shop Alza.cz zavádí platby v bitcoinech. A právě to je podle expertů klíčový milník, který by měl ostatním ukázat směr.

„Cena kryptoměny je jen jeden – byť zajímavý – ukazatel. Skutečná revoluce se odehrává v reálném světě,“ říká Stroukal. „Největší český e-shop přijímá bitcoiny, tomu by nikdo ještě nedávno nevěřil. Vydávají se akademické články, knihy, diplomové práce. Nejsou to samozřejmě vždy jen pozitivní zprávy, přichází i řada negativních, nicméně je to živý ekosystém, který na výzvy reaguje a vyvíjí se. Je tak trochu splněným snem mít možnost to sledovat.“

Německá centrální banka varuje: Bitcoinu nevěřte!

Podle Šípa si mnoho obchodníků brzy uvědomí, že chce být připraveno na vlnu, kdy kryptoměny začne používat zbylých 99,9 % lidí. Nahrává tomu především fakt, že je bitcoin otevřený systém a že je jeho integrace do e-shopů díky platebním bránám typu BitcoinPay levná a účetně jednoduchá.

Pavel Nieodoba je stejně tak přesvědčen, že v relativně krátké budoucnosti bude příjem kryptoměn e-shopy zcela běžný. Od začátku jde totiž o internetové peníze pro internetové obchody. Především by se mělo jednat o altcoiny, a to díky jejich poplatkům.

„Největší smysl mají kryptoměny pro obsah, který lze po internetu i odebrat. Značné výhody ale nabízí i pro klasický zásilkový prodej především v porovnání s kartami Visa a Mastercard, a to hlavně pro příjemce plateb,“ vysvětluje. „Jde o málo známý fakt, přestože jsou tyto karty velmi rozšířené. Příjemce musí souhlasit podmínkami, které si nesmí přečíst, jinak by jako rozumný člověk souhlas neposkytl. U plateb kryptoměnu jsou výhody spíše na straně příjemce platby, čili obchodníka, který je tak motivován alternativní metodu implementovat.“

Popularita bitcoinu roste, ale takhle to asi být nemělo…

Newsletter