Investiční klima České republiky? Blíží se „oklepání“

Aktuální vydání FPG indexu investičního klimatu pro první kvartál 2017 signalizuje (po poklesu z roku 2016) zlepšení, a to o 1,2 b. na 64,8 bodů. Česká ekonomika by se tak měla „oklepat“, jelikož hlavní „brzda“ loňského vývoje ochabne. Která to je?

Česká ekonomika v roce 2016 podle všeho rostla. Pravdou však je, že pozitivní čísla byla tažena především spotřebou domácností a exportem, který se od listopadu 2013 veze na „dopingové“ vlně intervenčního režimu ČNB. Čeho se však domácímu hospodářství nedostává, resp. dostává ovšem v mnohem menším množství, než tomu bylo v předchozích letech, jsou investice.

„Rok 2016 je za námi. I když čísla za celý rok bude ještě pár týdnů Český statistický úřad počítat, již dnes je zřejmé, že po vysokém hospodářském růstu v roce 2015 bylo loňské růstové tempo zhruba poloviční,“ okomentoval situaci Jan Vejmělek hlavní ekonom Komerční banky. „Z pohledu struktury zaznamenaly zásadní obrat investice. Po předloňských žních, kdy se na poslední chvíli dočerpávaly prostředky evropských fondů z předchozího programového období, přišlo v roce 2016 vystřízlivění.“

Kam utečou investoři po brexitu? Top destinací je Německo

Tato slova potvrzuje i hlavní ekonom spolčenosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ten rovněž poukazuje na meziroční propad vládních investic, který soukromý sektor nedovedl nikterak zachránit, neboť investoval jen nevýrazně. Proč?

„Zejména vládní, ale také soukromé investice jsou totiž ovlivňovány spolufinancováním z fondů Evropské unie,“ napsal Kovanda. „Ve vládním sektoru se spolufinancování z fondů EU podílí v průměru z 82 procent na hodnotě investice, v soukromém sektoru je to z 65 procent.“

Číňané mají chuť nakupovat nemovitosti. Bojí se ale vlády

Co čekat letos? Druhou „investiční“ mízu

Scénář letošního roku je pozitivnější. Podle názorů vybraných tvůrců indexu se totiž můžeme těšit na tolik kýženou investiční obnovu, a to nejen z hlediska prostředí kapitálových trhů a úrokové politiky, ale především s ohledem na evropské fondy.

„Pro letošní rok lze v oblasti investiční aktivity sice očekávat zlepšení, to však bude hodně pozvolné,“ míní Vejmělek. „Zásadním faktorem jsou EU fondy, které vloni přestaly investicím pomáhat a my očekáváme, že letos znovu začnou.“

Generační vzkaz Daniela Gladiše: „Nesahejte na úrokové sazby!“

To by mělo pomoci především průmyslovým podnikům, které se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Málo dostatečně kvalifikovaných lidí tak tlačí nejen na růst mezd nových zaměstnanců, ale především i těch současných. Vyšší mzdy tak musí podniky financovat právě ukrajování investiční činnosti z vlastních zdrojů.

„Od prvního kvartálu 2017 se obnoví meziroční růst investic spolufinancovaných EU, takže lze očekávat poměrně rychlý náběh na úroveň zhruba pětiprocentního růstu celkových investic,“ předpovídá Kovanda. „Předpokládaný investiční vývoj pak podpoří (už od prvého čtvrtletí 2017) pokračující solidní výkon celé ekonomiky, klesající – byť už jen mírně – míra nezaměstnanosti a uspokojivá profitabilita tuzemské firemní sféry, jež zásadně podpoří příznivý trend v oblasti financování investic z vlastních zdrojů.“

Finančník Krúpa: České akcie? Potenciál vidím v Unipetrolu

Newsletter