Fed rozpolcen ohledně dalšího zvyšování sazeb, bilanci oseká již brzy

Americká centrální banka není jednotná ohledně dalšího zvyšování sazeb. Někteří zástupci Fedu by raději vyčkali, dokud nebude jasné, jak se bude dál vyvíjet inflace. Jiní naopak další utahování měnové politiky odkládat nechtějí. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu (FOMC), na kterém se tvůrci měnové politiky rozhodli ponechat své úrokové sazby beze změny v pásmu 1 až 1,25 %. Naposledy Fed zvýšil sazby v červnu, a sice o čtvrt procentního bodu.

Nejasnosti kolem inflace

Nejistota kolem dalšího vývoje inflace stále přetrvává. Fed zatím nemá jasno v tom, zda je současně nízká inflace jen přechodným jevem, nebo zda by mohla pro ekonomiku představovat větší problém. Někteří zástupci FOMC na svém posledním zasedání vyjádřili „obavy ohledně poklesu inflace v poslední době,“ přičemž Fed by si podle nich „mohl dovolit být za současných okolností trpělivý“ a měl by s dalším utahováním měnové politiky vyčkat do chvíle, kdy si bude jist, že je tempo růstu cen na cestě k 2% cíli.

Členové výboru s poněkud více jestřábím přístupem naopak vyjádřili své obavy z rizik, která by přivodit vývoj trhu práce, který již dosáhl stavu plné zaměstnanosti. Tito představitelé tak navrhovali ve zvyšování sazeb pokračovat. Ozývaly se přitom obavy, že pokud by se Fed z nastoupené cesty utahování měnové politiky odchýlil, mohlo by to způsobit přestřelení cíle zaměstnanosti, a následnou destabilizaci finančního systému.

Pravdou je, že Fedu se zatím příliš nedaří dosáhnout především inflačního cíle. Podle posledních údajů vykázal preferovaný ukazatel šéfky Fedu Janet Yellenové, index jádrových výdajů na osobní spotřebu, jen 1,5% meziroční růst. To vyvolává pochyby o tom, zda bude banka moci letos zvyšovat úrokové sazby tak, jak původně avizovala.

Osekávání bilance oznámí Fed zřejmě v září

Silný konsensus napříč členy měnového výboru naopak panoval ohledně plánů na omezování portfolia dluhopisů, které Fed nakupoval v minulých letech s cílem podpořit ekonomiku po finanční krizi a hospodářské recesi. Členové se shodli na tom, že proces osekávání bilance by měl začít „relativně brzy“, přičemž někteří chtěli stanovení konkrétního termínu. Bankéři se do značné míry shodli na tom, že by Fed měl zahájení tohoto procesu oznámit na svém zářijovém zasedání a přistoupit k němu krátce poté.

Ekonomický vývoj hodnocen dobře, Trump nikoli

Ohledně dalšího vývoje ekonomiky se členové měnového výboru vyjadřovali vesměs pozitivně, zvláště pokud jde o zaměstnanost a výdaje na bydlení. Jisté obavy zazněly na vrub červnových slabých dat ohledně maloobchodních tržeb a nedostatečného růstu mezd.

Bankéři přitom neočekávají velkou pomoc ze strany Donalda Trumpa a jeho fiskální politiky, která zpočátku vzbudila velké naděje, avšak posléze byla uložena k ledu. Podle některých může mít nejistota kolem dalšího vývoje fiskální a obchodní politiky i dalšího postupu vlády v oblasti zdravotnictví negativní dopad na výdaje firem a jejich plány ohledně dalšího zaměstnávání.

Příští zasedání měnového výboru Fedu je v září. Trh v podstatě vůbec neočekává, že by při této příležitosti tvůrci měnové politiky přikročili k dalšímu zvyšování sazeb. Šance, že k tomu dojde ještě do konce roku, je přitom 50 %.

Newsletter