Danske Bank: Koruna se pod hranici 26,00 za euro nedostane

AKTUALIZOVÁNO – Koruna od ukončení kurzového závazku ČNB postupně posiluje. Aktuálně se nachází zhruba 14 haléřů od 26,00 za euro. Podle společnosti Danske Bank však tuto hranici v dohledné době neprolomí. Proč?

Aila Mihraová, analytička společnosti Danske Bank, je přesvědčena, že se koruna v dohledné době nedostane pod 26,00 za euro. Hlavním důvodem je, že na této úrovni propukne silná vlna uzavírání dlouhých korunových pozic, napsala pro agenturu Bloomberg. Koordinovaná aktivita spekulantů by tak mohla domácí měnu dostat dokonce až nad původní intervenční hranici 27,00 EURCZK.

Aktuální situace je tedy taková, že na páru s eurem existují zřejmá rizika směrem vzhůru, tedy směrem k oslabení koruny. Podle Mihraové je Česká národní banka ve „vyčkávacím“ režimu. Pozornost investorů tak teď směřuje primárně ke druhé polovině roku, kdy se očekává první navýšení úrokových sazeb. Aktuální prognóza banky pracuje s tímto krokem během třetího kvartálu. Mihraová naopak sází na pouze jeden „hike“ o velikosti 20 bazických bodů, a to ve čtvrtém čtvrtletí 2017. Důvodem jsou rizika udržitelnosti inflačního výhledu a neochota ČNB přistoupit k brzkému utahování politiky ještě před samotnou ECB.

Co když ČNB blafuje?

Jakmile by však k tzv. úrokové normalizaci nedošlo, koruna by si podle analytičky prošla silným výprodejem. Obdobný scénář by se dal očekávat i tehdy, pokud by došlo na zhoršení investiční nálady na rozvojových trzích, což by mohlo vyvolat například zpomalení čínské ekonomiky.

Koruna si dnes po oslabení až k 26,24 EURCZK nakonec připisuje zisky k 26,14 za euro. Od 6. dubna, kdy ČNB ukončila intervence, tak posílila o více než tři procenta.

Vsaďte na forwardy. Pod 26,00 za euro se dostaneme

Sázku na další vývoj koruny provedla i banka Citigroup. Podle ní by investoři měli vsadit na další posílení koruny, a to prostřednictvím prodeje tříměsíčního EURCZK forwardu s cílovou cenou 25,25 EURCZK. Stop-loss doporučuje nastavit na 26,70 EURCZK. Aktuálně se zmiňovaný instrument obchoduje na zhruba 26,11 za euro.

„Stále jsme svědky provádění takové měnové politiky, která může být ještě více utažena, a to do konce tohoto roku,“ přepisuje Bloomberg slova analytického týmu Citigroup. „ČNB je jediná banka v regionu, která je schopna „jestřábí“ politiky ještě předtím, než se k tomu odhodlá ECB někdy v roce 2018.“

Souběžně s tím panuje v Citigroup představa, že velká většina spekulativních pozic, které byly otevřeny ještě před koncem intervencí, již byla uzavřena.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter