Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Zahraniční spekulanty už české dluhopisy tak netáhnou. Vinou ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Zahraniční investory už české dluhopisy tak netáhnou. Potvrzuje to vývoj jejich výnosů, které napříč škálou instrumentů s různou dobou splatnosti v posledních dnech rostly. Jde především o dílo České národní banky.

„Očekáváme, že poptávka nerezidentů především po krátkodobých dluhopisech se záporným výnosem bude mnohem slabší než před dvěma týdny,“ okomentoval situaci ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Děje se tak z důvodu oslabení spekulací sázejících na dřívější ukončení intervenčního režimu a na následné zpevnění české měny. Stejně tak hraje roli i pokles „pravděpodobnosti zavedení záporných úrokových sazeb,“ dodal ekonom.

Ministerstvo financí během dneška pořádá aukci dluhopisů se splatností k lednu 2018, červenci 2019 a květnu 2030, aby tak vybralo 19 miliard korun. Výnosy především prvních dvou mají za sebou relativně vysoký nárůst právě díky ochlazení poptávky (viz grafy níže).

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

Jednoletý dluhopis, jehož průměrný výnos se před dvěma týdny dostal na rekordních -1,7 %, se posunul na -1,076 %. Při dnešní aukci pak MF udalo tento instrument o hodnotě bezmála 6,5 miliardy korun s průměrným výnosem -1,27 %.

Bond se splatností k červenci 2019 se pak posunul z -0,8 % až na -0,202 %, tedy až nad 3měsíční maximum. V tomto případě DNES ministerstvo získalo 1,1 miliardy koruna, přičemž průměrný výnos činil -0,366 %.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Svou roli na tomto vývoji tedy nese ČNB. Výroky představitelů bankovní rady z posledních dní jasně potvrzují trvání intervencí minimálně do konce 1. čtvrtletí, přičemž za pravděpodobný termín exitu je stále považována polovina roku 2017. Viceguvernér Hampl pak uvedl, že data přicházející z ekonomiky jsou sice v souladu s prognózou, ovšem banka opravdu nemá kam spěchat, což by klidně znamenalo posun konce závazku až za červen.

„Data přicházející z ekonomiky, zdá se, potvrzují současnou prognózu, která vidí jako nejpravděpodobnější moment pro exit zhruba polovinu roku,“ řekl Hampl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Nemohu však vyloučit, že přestaneme považovat polovinu roku za nejpravděpodobnější datum konce intervencí a že by se tento nejpravděpodobnější termín mohl přesunout do druhé poloviny roku.“

JPMorgan ke koruně: Hedging exportérů silně poroste

Newsletter