Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Bilance ČNB a nejistý scénář podle Bank of America

Jak se zdá, tak odhady analytiků ohledně výše lednových intervencí se potvrzují. Přispěla k tomu dnešní data o bilanci ČNB. Na jakou částku se dostáváme? A jak vidí současnou situaci koruny Bank of America?

Dnešní statistika ukázala, že bilance pohledávek ČNB vůči zahraničí vzrostla za prvních deset dní ledna 2017 o 189,6 miliardy korun, tedy o 7 miliard eur. Konečné číslo tak dosahuje 2,357 bilionů korun. Podle agentury Reuters naznačuje lednový nárůst výrazné intervence, které banka využila na obranu koruny před posílením pod 27,00 EURCZK.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by toto číslo mohlo být ve skutečnosti ještě vyšší. Předchozí odhady pracovaly dokonce s 9 miliardami euro, což je částka převyšující dosavadní intervenční rekord na téměř 7,5 miliardách z listopadu 2013.

Pohledávky centrální banky vůči zahraničí jsou ovlivněny i výnosy z rezervních aktiv, směnnými kurzy či konverzemi evropských dotací. I tak je ale dekádní bilance poměrně „spolehlivým vodítkem v otázce intervenční aktivity ČNB,“ píše agentura Reuters.

Zda se očekávání splní, se dozvíme až v březnu, konkrétně 7., kdy bude zveřejněn oficiální objem intervencí samotnou ČNB.

ČNB trhá intervenční rekordy. Exit přijde ve 2. čtvrtletí

Skokové zpevnění? Vysoce nejisté podle Bank of America

V souvislosti s očekávaným uvolněním intervenčního režimu se velmi často hovoří o skokovém posílení koruny. Jako poslední ke zmírnění této predikce přispěla Mai Doanová, ekonomka londýnské pobočky Bank of America.

„Přeplněná expozice sázek na posílení koruny poté, co ČNB ukončí svůj intervenční režim, omezuje prostor pro zisky,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ekonomky. „Celkově vypadá obchodování s korunou vysoce nejistě.“

O koruně se mluví, hodně mluví…

Doanová v tomto směru naráží na fakt, že s koncem intervencí, a tedy s pravděpodobným zpevněním koruny, budou mnozí spekulanti realizovat zisky. A právě to by mělo trend posílení české měny zbrzdit.

Co se týče samotného načasování, Doanová je přesvědčena, že by ČNB neměla nikam spěchat. Na druhou stranu, příliv spekulativního kapitálu by ji mohl donutit k akci mnohem dříve, „než si sama přeje“.

„Nejistota je umocněna i roztříštěnou bankovní radou,“ řekla dále ekonomka. „Loni v červenci ji doplnili dva noví členové a letos v únoru přijdou dva další. Tím pádem zůstanou pouze dva bankéři, kteří stáli u samotného zavedení intervencí. Rada v tomto novém složení by mohla lehce znervóznět, obzvláště ve spojitosti s přílivem zahraničního kapitálu spekulantů,“ dodala.

Raiffeisen: Spekulace nepolevují, ČNB zváží záporné sazby

Newsletter