Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Výsledek kolapsu monetárního systému? Zlato za 4200 USD

Zlato aktuálně patří k jedné z nejvyhledávanějších komodit. Cena drahého kovu si jen za letošní rok připsala bezmála +18 %, což rozhodně není nutná konečná. Dalšímu růstu nahrává hned několik faktorů od stavu globální ekonomiky až po brexit. Pravdou je, že hnacím motorem růstu bude ještě jiný fundament, a to kolaps světového monetárního systému.

Podle Christophera Wooda, stratéga společnosti CSLA, by se cena zlata mohla v dohledné době více jak ztrojnásobit. Zaručit to má především role komodity jakožto nejspolehlivějšího bezpečného přístavu, který je v době turbulencí nezbytnou nutností každého investora. Z hlediska dlouhodobého výhledu by tak mohlo být dosaženo ceny až 4200 dolarů za unci.

„V případě zlata jsem zastáncem dlouhodobého růstového trendu,“ přepisuje Woodova slova server Business Insider. „Hlavním argumentem je politika centrálních bank. Právě ony, včetně Federálního rezervního systému, se nebudou schopny vymanit ze současného stavu extrémně uvolněné politiky a jejích nekonvenčních nástrojů a budou ¨tedy i nadále pokračovat v nafukování svých rozvah. To však ve výsledku povede k diskreditaci samotné role monetárních autorit, což ohrozí stabilitu a integritu systému nekrytých peněz.“

Nekonvenční politika nafukování bankovních rozvah s cílem podpořit chod ekonomiky tak podle Wooda povede k celkovému kolapsu měnového systému. Jakmile se tak stane, svět se vrátí zpět ke zlatu, resp. ke zlatému standardu, což se projeví růstem jeho ceny. Z toho budou profitovat nejen „zlatí“ investoři, ale rovněž i těžaři. Právě druhá skupina je podle stratéga velice zajímavá, jelikož se obchodují na stejných úrovních jako v roce 2002, kdy cena zlata dosahovala pouhých 310 dolarů za unci.

S vidinou dalšího růstu souhlasí i James Steel, analytik banky HSBC. Podle jeho názoru hraje ve prospěch kovu jeho funkce bezpečného přístavu, a to obzvláště po odhlasování britského odchodu z Evropské unie. Svou roli ale hraje i stále silně „holubičí“ postoj Fedu a vidina rostoucí poptávky na rozvojových trzích.

Zvýšený zájem ze strany investorů potvrzují i nejnovější data agentury Bloomberg. Podle nich dosáhly světové zásoby zlata, které jsou v rukou společností obchodujících s burzovně obchodovatelnými fondy (tzv. ETF) navázaných právě na drahý kov, více jak dva tisíce metrických tun. Jde o vůbec největší objem za poslední tři roky, který dokonce převýšil i zásobu čínské centrální banky, která patří ke světově největšímu nákupčímu žluté komodity.

Newsletter